În așteptarea Sărbătorii Învierii Domnului, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj, instituție subordonată Consiliului Judeţean Cluj, în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă, din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, a organizat joi, 18 aprilie 2019, de la ora 19:00, pe scena Casei Universitarilor – „Auditorium Maximum” a Universității Babeș-Bolyai, tradiționalul concert de pricesne, muzică bisericească şi cultă, intitulat „Cu noi este Dumnezeu”.

Evenimentul a avut loc în prezența și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, care le-a adresat celor prezenți un cuvânt duhovnicesc și a felicitat organizatorii.

Concertul a fost susținut de Orchestra Profesionistă „Cununa Transilvană”, dirijată de prof. Ovidiu Barteș, interpreţi de folclor, grupuri vocale şi corale şi solişti instrumentişti.

Orchestra Profesionistă „Cununa Transilvană” a prezentat piesele instrumentale: Serenada – F. Schubert și Romantic Pieces op. 75, partea I – A. Dvorak. De asemenea, soliștii instrumentiști: Ovidiu Barteș -vioară, Veronica Costantin -vioară, Alin Roman – vioară și Andrei Oșan – clarinet, au interpretat: Ave Maria – F. Schubert, Nocturne – F. Chopin, Love them Cinema Paradiso – Ennio Morricone și Concertul pentru clarinet în La Major, partea a II-a, – W. A. Mozart; au fost acompaniați la pian de Ioana Irimia, iar la toacă de teologul Andrei Zangăr, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă.

Pricesnele din satul tradițional au fost aduse în fața publicului de Grupul de datini și tradiții al sătenilor din Negreni, județul Cluj, coordonat de prof. Florina Varadi și de părintele Marian Văcariu.

Totodată, cântarea corală a fost prezentată de Corul de Cameră „Psamodia Transylvanica” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, dirijat de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, decanul instituției de învătământ superior.

De asemenea, au urcat pe scenă și tinerele interprete de muzică populară: Simona Bădulescu, Carmen Jula, Aurelia Leonte Ilieș, Maria Mihali, Anamaria Mihăilă, Mădălina Mureșan, Raluca Pașcalău, Denisa Perde și Ana-Maria Tomoiagă, care au interpretat mai multe pricesne specifice Postului Sfintelor Paști.

Invitatul special al serii a fost interpretul de muzică populară Marius Ciprian Pop.

Concertul a fost prezentat de Grigore Sâmboan, consultant artistic în cadrul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj.

Evenimentul este organizat anual în ultima săptămână din Postul Mare și are ca scop pregătirea prin muzică bisericească și cânt tradițional, închinate Domnului Iisus Hristos, pentru săptămâna Patimilor, perioadă premergătoare sărbătorii Învierii Domnului.

Concertul poate fi urmărit integral AICI

Mai multe fotografii găsiți AICI

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Vineri, 19 aprilie 2019

Photo Credit: Marius Romilă / Darius Echim