Vrednicul de pomenire Bartolomeu Anania a fost comemorat la împlinirea a șase ani de la trecerea la cele veșnice. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul Mitropoliei Clujului, în seara zilei de 31 ianuarie 2017, începând astfel serile culturale care se vor desfășura și în acest an la muzeul de la demisolul Catedralei.

Oameni care l-au cunoscut personal pe vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu, fie prin predicile rostite de la amvonul catedralei, sau l-au admirat pentru faptele sale, s-au întâlnit pentru o seară de rugăciune, de reculegere dar și de încălzire a sufletelor la gândul că Mitropolitul Bartolomeu, chiar dacă a plecat din această lume, a rămas și mai adânc sădit în inimile tuturor.

Personalitatea marelui ierah și cărturar a fost evocată de distinși oameni de cultură care au vorbit despre persoana sa remarcabilă și despre realizările care le-a făcut pe parcursul vieții.

El rămâne, așa cum spunea și Înaltpreasfințitul Părinte Andrei un intelectual deosebit, un ierarh vajnic și un om al credinței:

El și-a pus foarte în serios problema credinței. Lui i se datorează și reactivarea Mitropoliei Clujului. În toate a fost mare dar și în ceea ce privește credința a fost un om foarte profund și serios. Nu zadarnic l-au supranumit cei ce i-au observat viața „Leul Ardealului”. Și că a fost un om foarte credincios reiese din tot ce a scris. Nu l-a împiedicat să-L mărturisească pe Hristos nici temnița.

Primul care l-a evocat pe Mitropolitul Bartolomeu în deschiderea evenimentului a fost Prof. Univ. Dr.  Mircea Mutu de la Facultatea de Litere din Cluj-Napoca. Critic şi istoric literar, prieten apropiat al mitropolitului, a vorbit despre împrejurările în care l-a cunoscut pe vrednicul de pomenire Bartolomeu Anania. Dacă la început întâlnirile lor au fost de ordin instituțional ele au devenit de multe ori și cu caracter personal, marcându-i existența pentru totdeauna.

Prof. univ. Dr. Mircea Mutu: „Un conviv pe care nu poți să-l uiți”

L-am cunoscut mai întâi pe cale instituțională. Am operat, dacă s-ar putea spune asta, la aducerea Facultății de Teologie în cadrul Universității Babeș-Bolyai și sigur că Bartolomeu Anania a fost un interlocutor deosebit. Casant câteodată, dar s-a dovedit că această alipire s-a făcut foarte iute față de alte Facultăți de Teologie. A fost un conviv pe care nu poți să-l uiți. Avea o știință a comportamentului de pe vremuri cu o politețe extraordinară și familiară și razantă câteodată.

Lucian Bâgiu, lector la Universitatea „Lund” din Suedia l-a cunoscut pe marele cărturar în primul rând prin prisma scrierilor sale. Fiind de-a dreptul fermecat de modul în care ierarhul cărtur scria, s-a încumetat la realizarea unei teze de doctorat pe întreaga operă a Mitropolitului Bartolomeu. Lucian Bâgiu le-a împărtășit celor prezenți în Muzeul Mitropoliei amintiri legate de ierarhul și omul de cultură Bartolomeu  Valeriu Anania dar și opinii legate de felul în care a scris și de opera pe care a lăsat-o generației sale și următoarelor, care în viitor cu siguranță îl vor aprecia și recunoaște tot mai mult.

„A încercat să cultive simplitatea, smerenia, dar a impus vrând-nevrând măreția spiritului său”

Piatra de temelie a întregii sale creații și a întregii sale vieți rămâne traducerea Bibliei. Doar comparând diferitele diortosiri și traduceri ne dăm seama de cât de viu era limbajul pe care Valeiu Anania a reușit să îl folosească pretutindeni, inclusiv în traducerea Bibliei încercând să apropie Biblia de omul simplu și pe omul simplu de Biblie, nu doar prin limbaj ci și prin notele infrapaginale și introduceri.

Tot in cadrul serii comemorative s-a prezentat un fragment din filmul comemorativ dedicat Mitropolitului Bartolomeu, realizat de actrița Elena Ivanca și de Mihaela Ilea, redactor și relizator la TVR Cluj.

Momentele de evocare au fost presarate de recitaluri muzicale suținute de „Alma Cvartet” iar întregul eveniment a fost moderat de consilierul cultural al Arhiepiscopiei Clujului, părintele Bogdan Ivanov.

Cei prezenți s-au bucurat de cuvintele însuflețite despre Mitropolitul Bartolomeu și s-au închinat mormântului său din cripta ierarhilor, de la subsolul Catedralei clujene, aducând flori și aprinzând câte o lumânare, în cinstea celui care i-a păstorit timp de 18 ani.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close