„Chiriacodromion contemporan” este titlul celui mai nou volum de predici și cuvinte de învățătură, semnat de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei. Cartea, apărută la Editura Renașterea, a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a fost lansată vineri, 7 octombrie 2016, în cadrul celei de-a patra ediții a Festivalului Internațional de Carte Transilvania de la Cluj-Napoca.

Este al treilea volum de predici al Înaltpreasfinției Sale, după „Drept învățând cuvântul adevărului Tău” publicat în anul 2009 și „Ospățul credinței” publicat în anul 2012. Volumul cuprinde o serie de omilii rostite de Înaltpreasfințitul Andrei în duminicile de peste an.

Evenimentul a fost moderat de Pr. Dr. Cătălin Pălimaru, directorul editurii Renașterea, care a explicat, pentru început, de unde vine titlul acestui volum:

1Un titlu dat de autor, plecând de la predicile sau cazaniile  mitropolitului Varlaam de la Iași, din 1643, tipărite la Alba Iulia în anul 1699, cu titlul de „Chiriacodromion”. Volumul de față este adresat oamenilor de astăzi. Sunt cuvinte rostite, plecând de la pericopele evanghelice ale duminicilor, cuvinte de învățătură care hrănesc oamenii, deoarece cuvântul nu este un simplu discurs ci el poate fi și merinde duhovnicească și ne gândim la ceea ce se spune în evanghelie: nu doar cu pâine va trăi omul așadar omul poate trăi și cu altceva decât cu hrana materială, se poate hrăni și cu un cuvânt ziditor.

Despre volumul de predici au vorbit Directorul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, Pr. Prof. Dr. Liviu Vidican-Manci și Pr. Conf. Univ. Dr. Ioan Bizău de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din municipiu.

„Autorul acestui volum este un predicator cu fapta și cu cuvântul”

Pr. Liviu Vidican-Manci, director la Seminarul Teologic Ortodox, a scos în evidență necesitatea apariției acestui volum, amintind de cuvântul Sfântului Ioan Gură de Aur, care spune că instrumentul principal de propovăduire al unui preot este cuvântul:


Autorul acestui volum, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei este un predicator cu fapta și cu cuvântul. Sfântul Ioan Gură de Aur zicea așa: Înafara de pilda prin faptă, preoții nu au decât un singur mijloc, o singură cale de vindecare: învățătura cu cuvântul, predica. Acesta este instrumentul, aceasta este hrana, acesta este cel mai bun aer, acesta ține loc de medicament, acesta ține loc de cauterizare, ține loc de bisturiu.2

Este o carte ce poate fi luată model de către noi preoții, dar poate aduce și multă mângâiere sufletească credincioșilor noștrii. Temele sunt de actualitate. Stilul este simplu, însă predicile sunt foarte bine documentate. Și intenționat este simplu și neîncărcat de metaforă care să sufoce înțelesul. Deasemenea, structura argumentativă a predicilor este una cât se poate de serioasă. Întotdeanuna, așa după cum o și mărturisește, Înaltpreasfinția Sa predică având Sfânta Scriptură în mână, iar Ea nu are rol de decor ci este cu adevărat folosită.

„Cartea de față vine să deschidă lumină în acest orizont de mare importanță, pentru episcopat, pentru sacerdoți în general”

Este o sărbătoare a Editurii, este o sărbătoare a cărții, o sărbătoare a slujirii sacerdotale și-a început cuvântul Pr. Conf. Univ. Dr. Ioan Bizău de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

Atât noi preoții cât și studenții în teologie știm că vocația, misiunea, răspunderea primă a episcopului în biserica primară era aceea de a propovădui cuvântul de învățătură și tainele credinței. În sensul acesta cartea de față vine să deschidă lumină în acest orizont de mare importanță, de mare responsabilitate pentru episcopat, pentru sacerdotat în general.7

Am citit cele 56 de predici care alcătuiesc volumul cu destul de mare atenție. Pe unele dintre ele le-am auzit pe viu dar de foarte multe ori ascult la Radio Renașterea aceste cuvântări. În predici folosește fragmentele de poezie, de bună calitate, o citeză pe Magda Isanos, pe Ioan Alexandru, dar am observat că filonul principal este Sfânta Scriptură. Folosește profeții, psalmii dar un lucru mai rar întâlnit între preoți, folosește Cartea Apocalipsei. Știm bine că Apocalipsa este cartea cea mai liturgică din Sfânta Scriptură, deși nu se citește solemn în pericope, este singura carte din Noul testament care nu se citește. Dar folosește la fel de des și cărțile Vechiului Testament.

Pe mine mă impresionează de fiecare dată tonalitatea, stilul și modulația cu care rostește predicile dar, mai cu seamă emoția. Aceasta le spun și eu studenților, întotdeanuna când rostim predica, ceea ce spunem să credem și noi!

„Predicile să fie întemeiate pe Scriptură iar, dacă se poate, aceasta să nu îi lipsească din mână predicatorului.”

Autorul volumului de predici, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului Maramureșului și Sălajului a spus că volumul „Chiriacodromion contemporan” se dorește a fi un răspuns la frământările fiecărui om confruntat cu greutățile vieții.

10Predicile au fost rostite pentru credincioșii noștrii de astăzi. Și m-am străduit să le fie de folos lor, am facut-o cu mult drag. Nu mă consider un foarte mare predicator, dar, în suflet, am mare dorință de a le comunica oamenilor lucrurile importante. Nu mi-am scris predicile, dar niciodata nu am predicat nepregătit. Plecând de la pericopa dumincii, a sărbătorii, mi-am ales o idee și mi-am făcut întotdeauna o schiță a predicii. Predica am rostit-o oral, dar o schiță întotdeauna am avut, pentru că doream să mă țin de o singură idee.

Plecând de la cuvântul Sf. Ap. Pavel care zice credința e din auzire, iar auzirea e prin cuvântul lui Dumnezeu, consider că e esențial ca predicile să fie întemeiate pe Scriptură, iar dacă se poate Ea să nu îi lipsească din mână predicatorului.

 

Predicile au fost culese și tehnoredactate de Consilierul de misiune și protocol al Arhiepisopiei Clujului, Arhid. Claudiu Ioan Grama.

„Fratele nostru este viaţa noastră”

Alături de această carte, Editura Renașterea a lansat și o lucrare dedicată vieții și activității Sfântului Siluan Athonitul. Aceasta, cu prilejul împlinirii a 150 de ani de la naşterea acestui Sfânt, important pentru răsăritul creştin. Volumul intitulat „Fratele nostru este viaţa noastră” cuprinde care cuprinde optsprezece studii ale mai multor  autori ortodocşi, catolici și protestanţi, ce au în centru învățătura duhovnicească a Sfântului Siluan. Primul studiu, cel introductiv, este scris de Zaharia Ciprian Brat, și le rezumă și le esențializează pe celelalte.

4

Cartea este o mărturie a impactului pe care Sfântul Siluan l-a avut și îl are în lume. Volumul, aduce în atenția cititorilor actualitatea și modernitatea învățăturii lăsate de Sfântul Siluan Athonitul, după cum a afirmat în cadrul lansării, Lect. Univ. Dr. Eugenia Bojoga de la Facultatea de Litere din Cluj-Napoca.

 

Lansarea celor două volume de învățătură și spiritualitate creștin ortodoxă a trezit un mare interes, atât din partea preoților eparhiei, cât și din partea oamenilor de cultură și a publicului larg, prezenți la eveniment.

 

Foto: Festivalul Internațional de Carte Transilvania

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close