În primele zile ale lui februarie sărbătorim, în fiecare an, Ziua Mondială de Luptă împotriva Cancerului. În întreaga lume sunt organizate activități și evenimente care aduc împreună comunități, organizații, școli, spitale, lăcașuri de cult – pe străzi și online – totul pentru a ne reaminti că fiecare dintre noi avem un rol de jucat în reducerea impactului global al cancerului. Deși nu este chemată să suplinească lipsa de asistență medicală din România, Biserica Ortodoxă Română reușește, prin centrele și așezămintele medicale înființate mai ales în ultimii ani, să susțină un sistem medical care completează cantitativ și calitativ. Două dintre acestea sunt Centrele de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie” din București și Cluj-Napoca.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close