Cantina socială „Sfânta Muceniță Filofteia” și Centrul de zi pentru vârstnici „Sfântul și Dreptul Simeon”, edificate de Asociația Filantropia Ortodoxă, Filiala Bistrița, au fost inaugurate marți, 25 februarie 2014, în prezența ierarhilor Arhiepiscopiei Clujului, ÎPS Părinte Andrei și PS Episcop Vasile Someșanul.

Festivitatea de inaugurare a început la ora 12:00 cu o slujbă de sfeștanie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei la cele două centre sociale ce se află în apropierea sediului Protopopiatului Bistrița, din Piaţa Unirii numărul 9. Au luat parte la momentul festiv zeci de preoţi din municipiu, protopopul de Bistrița, părintele Alexandru Vidican, alături de prefectul județului Bistrița-Năsăud, Ioan Ţintean, preşedintele Consiliului Judeţean, Radu Moldovan, și primarul municipiului Bistrița, Ovidiu Creţu.

La finalul slujbei de binecuvântare Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oferit părintelui Marius Pintican, cel care s-a ocupat de construirea celor două centre sociale, distincția de sachelar. Totodată părintele mitropolit a oferit primarului Ovidiu Crețu, președintelui Consiliului Județean, Emil Radu Moldovan și prefectului Ioan Țintean, câte o Sfântă Scriptură, în semn de mulțumire pentru contribuția adusă de autoritățile județene în realizarea proiectelor sociale. Cu acest prilej IPS Andrei a adresat un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre importanța iubirii aproapelui, accentuând faptul că atât faptele bune, cât și cele rele au repercusiuni asupra omului chiar și după moarte.

Cantina socială „Sfânta Muceniță Filofteia” și Centrul de zi pentru vârstnici „Sfântul și Dreptul Simeon” au fost construite în Piaţa Unirii, în apropierea sediului Protopopiatului Ortodox Bistriţa. Lucrările de amenajare a celor două centre au început la sfârșitul lunii septembrie anul trecut şi au fost realizate atât prin donațiile credincioșilor, cât și cu sprijin financiar oferit de Primăria şi Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud. Cantina va oferi hrană de luni și până vineri pentru 50 de persoane sărace din municipiu. În ceea ce priveşte centrul de zi „Sfântul și Dreptul Simeon”, aici persoanele vârstnice din oraș vor avea posibilitatea de a socializa. 

Potrivit Părintelui Marius Pintican, preşedintele Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Bistriţa, în scurt timp va fi inaugurat și Centrul pentru persoane vârstnice „Sfinții Ioachim și Ana” din localitatea Cușma, comuna Livezile. Construcția a fost realizată în ultimii trei ani printr-o finanțare europeană, dar și cu sprijinul autorităților locale. Centrul social va găzdui aproximativ 40 de persoane vârstnice care vor beneficia de îngrijire, asistență medicală și activități de socializare.

 

 

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close