În a șasea duminică după Rusalii, Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” cea mai veche biserică românească din orasul Beclean a fost resfințită de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Ierarhul a sosit în orașul de pe Valea Someșului la ora 9.00 fiind întâmpinat de soborul de preoți, oficialități și credincioși iar apoi a binecuvantat lucrările realizate la lăcașul de cult în ultimii 18 ani. De la ora 10.00 a oficiat Sfânta Liturghie pe o scenă special amenajată în apropierea bisericii.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei: „Doctorul cel Mare al sufletelor și al trupurilor își exersează misiunea tămăduitoare peste tot dar în mod special în biserică.”

După citirea pericopei evanghelice a rostit un cuvânt de învățătură în care a arătat că asemeni numelui Său Domnul Iisus Hristos este Doctorul trupurilor și al sufletelor.

Întrebarea este unde își exersează Domnul Hristos această misiune de Tămăduitor? Sigur că răspunsul este peste tot! Dar în mod special în biserică. Pentru că cei care ați participat de dimineață la sfințirea acestei biserici, ați auzit ce i-am cerut lui Dumnezeu: „Dumnezeule, Cel fără de început și veșnic…auzi-ne pe noi păcătoșii, rugămu-ne Ție și trimite pe Sfântul Duh Cel închinat și atotputernic și sfințește locașul acesta. Umple-l pe el de lumina cea veșnică, și-l alege pe locaș plăcut Ție, fă-l pe el scaun slavei Tale, împodobește-l pe el cu dumnezeieștile Tale daruri cele mai presus de lume, fă-l pe el a fi liman celor înviforați, lecuire patimilor, scăpare bolnavilor, gonire dracilor. Să fie ochii Tăi deschiși către el ziua și noaptea, și urechile Tale luând aminte spre rugăciunile celor ce cu frică și cu smerenie intră în el și cheamă preacinstitul și de mare cuviință numele Tău.

Așadar Doctorul cel Mare, Doctorul sufletelor și al trupurilor își exersează misiunea tămăduitoare peste tot dar în mod special în biserică.

Ocrotită de „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” biserica din Belean, a fost ridicată acum 44 de ani pe locul uneia mai vechi, ce purta acealși hram. În ultima periaodă au fost excutate ample lucrări de renovare în interior și exterior.

Parohia Beclean 1 este păstorită de preoții  Vasile și Adrian Cherhaț.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close