Miercuri, 29 iunie 2016, când Biserica Ortodoxă îi sărbătorește pe cei doi corifei ai apostolilor, Sfinții Petru și Pavel, mănăstirea aflată între localitățile Rebra și Parva, și-a sărbătorit hramul. Prezent la sărbătoarea așezământului monahal a fost și Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Înaltpreasfinția sa, alături de exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, arhim. Dumitru Cobzaru, și de consilierul eparhial pe probleme de misiune şi protocol, arhid. Claudiu Grama, au fost ajuns încă de marți seara la Mănăstirea din Țara Năsăudului.

Dimineața, începând cu ora 10, pe altarul de vară aflat lângă biserică, s-a oficiat Sfânta Liturghie. După ce s-a citit evanghelia zilei, Mitropolitul Andrei le-a pus la suflet credincioșilor, un cuvânt de învățătură pe care l-a intitulat: Biserica mărturisitoare.

Evanghelia de azi ne relatează o întâmplare în care, într-o discuție, Mântuitorul i-a întrebat pe apostolii săi: Cine zice lumea că sunt? Iar ei au răspuns: Unii, Ioan Botezătorul, alţii Ilie, alţii Ieremia sau unul dintre prooroci. Şi le-a zis: Dar voi cine ziceţi că sunt? Răspunzând Simon Petru a zis: Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.Acesta este răspunsul. Acesta este răspunsul bisericii mârturisitoare! Acum, dacă oamenii de atunci nu au știut cine este Hristos, ne întrebăm, oamenii de azi știu cine este Hristos? Noi, cei veniți la hramul mănăstirii, cred că toți am putea răspunde Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.Dar, oare, toată lumea crede acest lucru? Sunt multe păreri referitoare la persoana Domnului Hristos, iar unii nici nu recunosc existența Lui istorică. Alții o recunosc, dar nu recunosc Dumnezeirea Lui.

Și atunci, cine să mărturisească adevărul de credință? Că Domnul Dumnezeu este fiul Lui Dumnezeu cel viu, Mântuitotul lumii, care pentru noi și pentru a noastră mântuire s-a pogorât din ceruri, și s-a făcut om. Și-a asumat firea noastră păcătoasă ca să o restaureze. Pentru că El este singura cale spre nemurire, spre mântuire.

Biserica mărturisitoare face acest lucru în fața societății, care se secularizează și este tot mai puțin preocupată de cele sfinte.

De asemenea, la finalul cuvântului său, Înaltpreasințitul Părinte Andrei, le-a vorbit celor prezenți despre cele șase puncte discutate la Sinodul Panortodox din Creta, unde Înalpreasfinția sa a participat ca și membru al delegației Bisericii Ortodoxe Române.

Între pelerinii veniți la hramul mănăstirii din Țara Năsăudului, s-a numărat și un grup de tineri din Cernăuți, aflați în această perioadă în tabără la Centrul de tineret „Preot Profesor Ioan Bunea” de la Sângeorz-Băi. Îmbărcați în costume populare, aceștia au fost binecuvântați de Mitropolitul Clujului, care le-a împărțit, atât lor cât și celorlalți copii și tineri, cărți de rugăciune.

Istoricul măsătirii din Țara Năsăudului

Pe o frumoasă colină de pe valea râului Rebra, la 17 km de oraşul Năsăud, exista cu sute de ani în urmă o veche mănăstire ortodoxă de călugări, datând dinaintea anului 1500. La începutul sec. XX se mai puteau vedea, pe hotarul dintre localităţile Rebra şi Parva din judeţul Bistriţa-Năsăud, urmele unei vechi biserici de lemn, o troiţă, care marca locul unde fusese altarul şi câţiva brazi, care încadraseră bisericuţa mănăstirii. Deşi locul acesta plin de istorie rămăsese de multă vreme pustiu, credincioşii celor două sate i-au păstrat un nume frumos şi plin de vibraţia rugăciunii. Ei l-au numit cu evlavie: „La Mănăstire”. Cu fața spre Someș și cu spinarea lipită de Munții Rodnei, cea mai nordică mănăstire a Transilvaniei, Mănăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Țara Năsăudului este înăltață în pădurile dintre satele Parva și Rebra. Bătrânii își amintesc și astăzi că în jurul anului 1700, de jur împrejurul Parvei erau peste 40 de schituri și lavre monahale.

Biserica se înalță pe locul unei foste biserici monahale din anul 1755. Bisericuţa din lemn a mănăstirii a fost mutată în localitatea Parva, unde a împlinit rolul de biserică de parohie timp de peste 150 de ani.

Mănăstirea a fost desființată în anul 1782. Abia în anul 1993 mănăstirea și-a recăpătat viața de post și rugăciune de odinioară. După 1990, credincioşii din zonă au dorit mult reînvierea străvechiului lăcaş monahal, dovedind că şi-au păstrat dragostea de Dumnezeu şi respectul faţă de Biserică şi monahism, dar şi amintirea plină de evlavie a istoriei vechiului locaş.

La 21 iulie 1993, cu încurajarea remarcabilului teolog şi academician Dumitru Stăniloae, cu acordul părintelui stareţ Ioanichie al mănăstirii Turnu din jud. Vâlcea şi cu acceptul Preasfinţitului Episcop Gherasim al Vâlcei, şapte monahi de la mănăstirea Turnu primesc din partea vrednicului de pomenire Bartolomeu al Clujului binecuvântarea și astfel întemeiază, pe vechea vatră monahală dintre Parva şi Rebra, mănăstirea de azi „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”.

Una din cele mai cunoscute din această zonă, mănăstirea are hramul la 29 iunie, în cinstea slăviţilor întemeietori şi stâlpi ai Bisericii, Apostolii Petru şi Pavel.

Mănăstirea Parva-Rebra are o biserică nouă, cu două rânduri de chilii, o bibliotecă și un arhodaric pentru pelerini. Slujba de sfințire a bisericii mănăstirii a fost oficiată de Înaltpreasfinția Sa Irineu al Alba-Iuliei,pe atuncik episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, alături de un numeros sobor de preoți, la data de 30 august 2009. De-a lungul timpului, mănăstirea a format un important număr de stareţi, preoţi şi monahi, care slujesc astăzi în mănăstiri, atât din eparhie şi din ţară, dar şi din Sfântul Munte Athos.

Stareț al așezământului monahal, cu viață de obște, viețuitori călugări, este Protosinghelul Chiril Zăgrean.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close