Preacucernice Părinte Protopop,

Preacucernici Părinţi,

În curând va începe Postul Maicii Domnului, perioadă potrivită pentru o activitate duhovnicească intensă. În această perioadă, pe lângă slujbele  obişnuite, seară de seară se va oficia Paraclisul Maicii Domnului în toate bisericile noastre. După Paraclis, părinţii vor ţine o scurtă meditaţie, anul acesta legată de mila creştină, după următorul program:

Faptele milei trupeştri

 • Luni, 1 august 2016 – a hrăni pe cei flămânzi;
 • Marţi, 2 august 2016 – a adăpa pe cei însetaţi;
 • Miercuri, 3 august 2016 – a îmbrăca pe cei goi;
 • Joi, 4 august 2016 – a primi pe cei străini;
 • Vineri, 5 august 2016 – a cerceta pe cei bolnavi;
 • Sâmbătă, 6 august 2016 – a vizita pe cei închişi;
 • Duminică, 7 august 2016 – a îngropa pe cei morţi.

Faptele milei sufleteşti

 • Luni, 8 august 2016 – a îndrepta pe cei păcătoşi;
 • Marţi, 9 august 2016 – a învăţa pe cei neştiutori;
 • Miercuri, 10 august 2016 – a sfătui pe cei îndoielnici;
 • Joi, 11 august 2016 – a mângâia pe cei întristaţi;
 • Vineri, 12 august 2016 – a suferi cu răbdare nedreptăţile;
 • Sâmbătă, 13 august 2016 – a ierta pe cei ce ţi-au greşit;
 • Duminică, 14 august 2016 – a te ruga pentru cei vii şi pentru cei morţi.

Sfânta Scriptură ne spune că la Dreapta Judecată tocmai faptele milei creştine vor constitui criteriul judecăţii (Matei 25, 34-45). De aceea am considerat că este bine să medităm la toate aceste lucruri.

Dorindu-vă un post cu folos, vă binecuvântăm,

 

ANDREI

Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului
şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close