Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca a serbat astăzi, în cea de-a 22-a duminică după Rusalii, 80 de ani de la sfințire. Cu acest prilej Sf. Liturghie a fost oficiată de ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei alături de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi. Alături de Înaltpreasfinția sa au slujit: PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Visarion, Episcopul de Tulcea, PS Gurie al Devei și Hunedoarei, PS Macarie al Europei de Nord, PS Andrei Făgărășanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Sibiului și PS Episcop Vasile Someșanul.
Mulțime de credincioși care au luat parte la slujbă au putut asculta cuvântul de învățătură rostit de ÎPS Părinte Andrei. Mitropolitul Clujului a vorbit despre consecințele în veșnicie ale faptelor noastre pământești: “Ca să nu fim triști ca și cei ce n-au nădejde, zice Sf. Ap. Pavel, ne încredințăm din experiența lui, că totuși, cu marea trecere nu se sfârșește totul. Apostolul Pavel care a fost răpit până la al treilea cer și a avut o experiență aparte după ce s-a întors în a doua Epistolă către Corinteni 5,1 ne scrie: Știm că dacă acest cort, locuința noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veșnică în ceruri.  De aceea și suspinăm în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuința noastră cea din ceruri”. Totodată ÎPS Andrei a amintit de evenimentul sfințirii Catedralei Mitropolitane, petrecut acum 80 de ani, în prezența a numeroase oficialități ale vremii, precum: Regele Carol al II-lea, Regele Mihai, Patriarhul Bisericii Ortodoxe de atunci, Miron Cristea și alți numeroși ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române. “Era impunătoare, devenea un simbol al spiritualității românești din Transilvania și în data de 5 noiembrie 1933 a fost sfințită”, a adăugat referitor la Catedrala Mitropolitană ÎPS Părinte Andrei.
Pe parcursul Sfintei Liturghii au fost oficiate și două hirotonii, de preot și diacon. La finalul slujbei soborul de ierarhi a oficiat un Parastas pentru Episcopul Nicolae Ivan și pentru ierarhii care i-au urmat. În încheiere, ierarhii veniți la Cluj au mulțumit ÎPS Părinte Andrei și au mărturisit câteva din amintirile care îi leagă de Cluj și Catedrala Mitropolitană de aici.
Pentru implicarea sa în viața Bisericii, ÎPS Părinte Andrei i-a dăruit prefectului județului Cluj, dlui Gheorghe Vușcan, Crucea Transilvană.
Catedrala Mitropolitană a Clujului a fost construită între anii 1923-1933 din inițiativa și cu contribuția deosebită a vrednicului de pomenire, Episcopul Nicolae Ivan. 

 

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close