În seara zilei de miercuri, 11 mai 2016, a avut loc, la Centrul Eparhial din Cluj, premierea câștigătorilor Concursului Național „Biserica și Școala din sufletul meu”, faza pe Arhiepiscopie. Evenimentul a fost prezidat de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului. În deschiderea manifestarii, Părintele Mitropolit le-a adresat copiilor participanți cuvinte de laudă și încurajare scoțând în evidență importanța cooperarii dintre școală și Biserică în formarea unui tânăr.

Concursul a avut urmatoarele secțiuni: creație literara, creație artistica, creație multimedia sau prezentare multimedia.

Elevii din Protopopiatul Dej au obținut locul I și mențiune la nivel Eparhial, după cum urmează:

Locul I: Școala Gimnaziala nr. 1 și Parohia Ortodoxa Dej II, coordonatori: prof. Cristina Șipoș și pr. Emil Sabadîș.

Mențiune: Școala Gimnaziala Mihai Eminescu Dej și Parohia Ortodoxă Dej I, coordonatori: prof. Daniela Petrescu și pr. Iuliu Leach

De asemenea s-au mai remarcat și alți elevi din Eparhia Clujului, reprezentanți ai protopopiatelor Cluj I, Cluj II, și Turda.

La eveniment au mai participat Pr. Dr. Bogdan Ivanov, Consilier cultural al Eparhiei Clujului, Pr. Prof. Dr. Liviu Vidican Manci, Inspector pe probleme de catehizare parohială, Pr. Marian Sidon, inspectorul de religie al județului Cluj. Elevii de la Dej, câștigatorii concursului faza pe eparhie, au fost însoțiți de profesorii de religie, de preoții îndrumatori și de parintele protopop Ioan Buftea.

La nivel național va fi premiată cîte o echipa din fiecare eparhie – cea care a obtinut Premiul I, reprezentată la ceremonia de premiere din 21 mai 2016 de preotul coordonator și de un copil. Ceremonia va avea loc la Patriarhia Româna și va fi oficiată de catre Preafericitul Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Cu ocazia „Anului omagial al educatiei religioase al tineretului creștin ortodox și Anul comemorativ al Sfîntului Ierarh Martir Antim Ivireanul, precum și al tipografilor bisericești“, în Patriarhia Română se desfășoară Concursul național de creație „Biserica și Scoala din sufletul meu”. Concursul se adresează elevilor din clasele I – XII, preoților și profesorilor de religie implicați în Programul catehetic „Hristos împărtășit copiilor”. În perioada 1 – 10 aprilie 2016 a avut loc evaluarea și premierea celor mai bune 3 portofolii de lucrari, la nivel de protopopiate. Faza pe eparhie a concursului s-a desfășurat în perioada 25 aprilie – 8 mai 2016.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close