Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului pune la dispoziția credincioșilor 5 tipuri de calendare bisericești pe anul 2024: calendar de perete coală, calendar agendă, calendar de perete cu spirală – format A3 și A4, și calendar de birou.

Calendarele bisericești, expresie iconografică a timpului, au fost tipărite la Tipografia Renașterea cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei și pot fi achiziționate de la magazinele bisericești din Cluj-Napoca, Turda, Dej, Gherla, Huedin, Bistrița, Beclean și Năsăud, și de la pangarele bisericilor și mănăstirilor din cuprinsul Eparhiei noastre.

Designul și grafica calendarelor au fost realizate în concordanță cu tematica  omagială și comemorativă a anului 2024, declarat în Patriarhia Română „Anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginți”.

Astfel, pe calendarul de perete tip coală este imprimată icoana „Iisus Hristos, Doctorul sufletelor și al trupurilor”, icoană pictată pe lemn de către iconarul Gabriel Ștefan Solomon, dar și medalioane cu centre socio-medicale din cadrul eparhiei noastre.

Calendarul tip agendă, pe lângă textul propriu-zis, cuprinde datele de contact ale membrilor administrației eparhiale, școlilor teologice, protopopiatelor, așezămintelor monahale și centrelor misionar-sociale din cuprinsul Eparhiei Clujului. Imaginea de pe prima copertă reprezintă icoana „Iisus Hristos, Doctorul sufletelor și al trupurilor”, iar imaginea de pe ultima copertă ilustrează Așezământul social „Sfântul Siluan Athonitul”, Case de tip familial pentru copii, din localitatea Dorolea, com. Livezile, jud. Bistrița-Năsăud.

Calendarul de perete cu spirală, în cele două formate A3 și A4, și calendarul de birou cuprind reprezentări iconografice ale Sfinților tămăduitori fără de arginți.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului
Pr. Cornel Coprean

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close