Credincioșii parohiei Berchieșu, din protopopiatul Turda, au trăit în duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, momente deosebite. Loșasul de cult cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”, construit între anii 1990 – 2008, a fost sfințit de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului.

Ierarhul a fost întâmpinat de dimineață de credincioșii parohiei și de soborul de preoți, condus de părintele protopop de Turda, Daniel Crișan, după care a fost oficiată slujba de târnosire a bisericii, urmată de Sfânta Liturghie săvârșită pe o scenă special amenajată în curtea bisericii. În cadrul Liturghiei, Părintele Mitropolit a rostit un cuvânt de învățătură intitulat Drumul Domnului Hristos este un drum al Crucii, dar ajunge în Cer :

La finalul Liturghiei părintele paroh Florin Negru a fost ridicat la rangul de iconom, iar mai multe persoane printre care autorități locale au primit diplome de aleasă cinstire, în semn de apreciere pentru sprijinul oferit bisericii.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close