Sfântul Paisie Aghioritul, unul dintre cei mai cunoscuți și iubiți sfinți ai secolului al  XX-lea, a fost pomenit marți, 12 iulie, în Biserica Ortodoxă.

În aceasta zi, biserica din satul clujean Săvădisla şi-a cinstit ocrotitorul. Biserica paraclis, singura cu acest hram din Romania, a fost ridicată, în mai puțin de un an. Cei 50 de credincioși ortodocși ai acestei mici comunități românești, păstorite de preotul Mihai Ranta, nu aveau până acum un locaș de rugăciune. Lucrările la noua biserică au fost binecuvântate, în ajunul hramului, de Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, care le-a spus celor prezenți și un cuvânt de învățătură:

E o zi importantă astăzi pentru comunitatea ce se înfiripează la Săvădisla. E importantă pentru că acest lăcaș de rugăciune a fost astăzi sfințit. Și nu în orice zi ci acum când ne aflăm în ajunul praznicului Sfântului Cuvios Paisie Aghioritul. L-ați auzit pe Apostolul Iuda ce zice, că noi tebuie să păzim credința dată sfinților odată pentru totdeauna. Ori Cuviosul Paisie a ținut cu toată ființa lui la credința dată de Domnul Iisus Hristos sfinților pentru păstrare. Important este să aveți grijă de Biserica spirituală, aceea să nu slăbească, ci să se întărească.

Părintele Mihai Ranta a mulțumit la final tuturor celor ce s-au implicat în ridicarea bisericuței:

Îi mulțumesc în primul rând Înaltpreasințitului Părinte Mitropolit Andrei, pentru că și-a făcut timp să fie alături de noi. Este o mare bucurie! Și dumneavoastră sunteți prezenți în număr foarte mare. Și aceasta este o mare bucurie! Îi mulțumesc lui Dumnezeu, că mi-a dat putere de a împlini acest gând al Înaltpreasfințitului Andrei, să ridicăm acest sfânt locaș. Iată, mâine o să se slujească o primă Sfânta Liturghie aici în Biserica Sfântului Paisie.

În ziua sărbătorii Sfântului Paisie Aghioritul, Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoți alături de Secretarul Eparhial, Protos. Benedict Vesa, care a rostit și cuvântul de învățătură.

Părintele Paisie Aghioritul este unul dintre cei mai cunoscuți și iubiți sfinți ai secolului al XX-lea. Sfaturile lui duhovnicești, adunate într-o serie de volume de ucenicii săi, sunt foarte citite de creștini, mai cu seamă volumul „Cu durere și dragoste pentru omul contemporan”. A fost trecut în rândul sfinților de Patriarhia Ecumenică anul trecut, în luna ianuarie, iar Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât în ședința din 4 iunie 2015, înscrierea acestui sfânt și în calendarul liturghic românesc. Data de pomenire în calendarul bisericesc este 12 iulie, când Sfântul Paisie a trecut la cele veșnice.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close