Biserica din curtea interioară a Spitalului de Oncologie a fost sfințită sâmbătă, 30 iulie 2016, de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Noul lăcaș de cult, construit în stil bizantin, îl are ca ocrotitor pe „Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul”, protectorul bolnavilor de cancer.

Înaltpreasfinția Sa a ajuns în Bistrița dimineața la ora 08,30, fiind însoțit de la Cenrul Eparhial de Protos. Benedict Vesa, secretar eparhial și de Arhid. Claudiu Ioan Grama, consilier pe probleme de misiune și protocol. Slujba de târnosire a locașului de cult a început la ora 9,00 când, conform rânduielii, Înaltpreasfințitul Andrei a stropit cu apă sfințită apoi a uns peretii cu Sfântul şi Marele Mir. Alături de soborul sfinţiţilor slujitori, arhiereul a purces apoi la rânduiala sfinţirii altarului şi a Sfintei Mese, la care au asistat şi oficialităţile locale, alături de credincioşi.

Începând cu ora 10,00, pe o scenă special amenajată în apropierea bisericii, s-a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, la care au participat peste 20 de preoți din orașul Bistrița dar și din localitățile învecinate, stareți și duhovnici ai mănăstirilor din vecinătate precum și protopopii: Bistriței – Pr. Alexandru Vidican, Năsăudului – Pr. Ioan Dâmbu, Becleanului – Doru Zimveliu,  Dejului – Pr. Ioan Buftea,  Gherlei – pr. Paul Isip dar și al Huedinului – Pr. Dan Lupuțan.

În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Clujului a spus că prezența omului, în special a medicului, alături de cei suferinzi, întregește puterea rugăciunii, de aceea i-a îndemnat pe toți cei ce au participat la slujbă să nu rămână indiferenți la suferința celor din jur.

Au luat parte la slujbă cadre medicale și pacienți ai spitalului județean, mulți credincioși din oraș, dar și oficialitățile locale și județene: președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan, prefectul Ovidiu Frenț, administratorul public al județului, Florin Moldovan.

S-a remarcat în mulțime un grup de tineri din străinătate, îmbrăcați în straie populare, care au venit la Bistrița pentru a participa la festivalul internațional de folclor „Nunta Zamfirei” însoțiți de directorul Centrului Cultural Municipal, Dorel Cosma.

La final, Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Andrei i-a conferit directorului Spitalului Județean de Urgență Bistrița, prof. univ. dr. Mircea Gelu Buta, membru al Adunării Eparhiale, din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, distincția „Ordinul Sfinților Împărați Constantin și Elena”, iar preotul Nicolae Conț, care de 14 ani oferă asistență religioasă la trei din secțiile  spitalului județean din Bistrița, a fost ridicat la rangul de iconom-stavrofor.

Deasemenea, pentru contribuția la ridicarea bisericii, mai mulți medici și ingineri au primit din partea Înaltpreasințitului Andrei diplome de aleasă cinstire.

„Doctorului pentru slujba lui, dă-i cinstirea care i se cuvine, căci și pe el, Domnul l-a făcut.” (Sfântul Sirac Sirul)

Înaltpreasfințitul Mitropolit Andrei, în aprilie a anului 2013, a pus piatra de temelie pentru biserica închinată sfântului taumaturg Nectarie, numit și vindecatorul de cancer.

În cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Bistriţa există în acest moment trei lăcaşuri de rugăciune construite din inițiativa directorului unității medicale, prof. Univ. Dr. Mircea Gelu Buta. În 1998 a fost sfinţit paraclisul din incinta clădirii principale a Spitalului de Urgenţă, iar în 2011 a fost sfinţită o biserică ce poartă hramul „Sfinţii Doctori fără de arginţi” în cadrul Spitalului de Pneumoftiziologie.

Locașul de cult sfințit astăzi, este construit în stil bizantin în curtea unității medicale și se găsește pe strada Alba Iulia.

Directorul Spitalului Judeţean distins cu „Crucea Patriarhală”, în 19 mai 1999, distincţie oferită de Patriarhia Română și ,,Crucea Transilvană” distinție conferită de Mitropolitul Clujului în octombrie 2015, pentru promovarea concepției noi de tratare integrală a pacientului, din perspectivă materială și duhovnicească, și-a dorit prin construirea lăcașelor de cult, aproape de cei bolnavi, o reîntoarcere la medicina creștină.

În ziua de 10 mai 2016, în cadrul unei ceremonii academice organizate cu ocazia celei de-a XV-a ediții a Seminarului International de Medicina si Teologie de la Bistrița, acad. Ioan-Aurel Pop, rectorul Universității „Babeș-Bolyai„ Cluj-Napoca, a înmânat prof.univ.dr. Mircea Gelu Buta medalia de argint a Universității „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca, „pentru laborioasa activitate în cadrul specializării Teologie Ortodoxă Asistență Socială, pentru implicarea activă la dezvoltarea cercetării prin organizarea impecabilă a seminariilor interdisciplinare „Medicina și Teologie”, ajunse în acest an la a XV-a ediție.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close