Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Cluj-Napoca și-a serbat luni, 11 iunie 2018, cel de-al doilea hram, locașul de cult fiind ocrotit de Sfântul Apostol Bartolomeu. Biserica parohiei clujene situată pe strada Plopilor, a fost neîncăpătoare pentru mulțimea credincioșilor veniți să asiste la liturghia arhierească oficiată aici de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

După citirea pericopei evanghelice, le-a adresat credincioșilor un cuvânt de învățătură în care a evindențiat misiunea Apostolului Bartolomeu, îndemnându-i pe cei prezenți de a îi urma exemplul și a fi fiecare în parte, misionar și mărturisitor al Domnului Iisus Hristos. Ca argument scripturistic Mitropolitul Clujului s-a folosit de versetul din Sfânta Evanghelie după Ioan capitolul 15, versetul 16: Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi şi roadă să aduceţi, şi roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veţi cere în numele Meu.

Înaltpreasfințitul Părinte a subliniat faptul că și-ar dori ca pe acest verset fiecare credincios să și-l imprime în inimă cu litere de aur.

Alături de Ierarhul nostru, în slujirea Dumnezeieștii liturghii au fost un sobor de 10 preoți: de la Centrul Eparhial l-au însoțit: Pr. Bogdan Ivanov, Consilierul cultural, Arhid. Claudiu Grama, Consilierul de misiune și protocol și Pr. Prof. Ioan Bizău, directorul general al Radioului Renașterea. Din sobor au mai făcut parte: Pr. Alexandru Ciui, Protopop al Protopopiatului Cluj II, preoți ai parohiilor învecinate, și Protosinghelul Chiril Zăgrean, stareț al Mănăstirii „Sfinții Ap. Petru și Pavel” din Țara Năsăudului.

Răspunsurile Liturgice au fost date de Corul parohiei Grupul vocal „Sfântul Apostol Bartolomeu”. Foarte mulți dintre cei prezenți s-au împărtășit cu Sfintele Daruri, în timp ce de la strană au fost interpretate pricesne.

La finalul slujbei parohul comunității Pr. Gavriil Vârva a adresat calde mulțumiri Înaltpreasfințitului Părinte Andrei pentru prezență, dar și pentru purtarea de grijă pe care o are față de comunitatea credincioșilor din parohia sa. În semn de recunoștință i-a dăruit ierahului o icoană cu ocrotitorul bisericii: Sfântul Apostol Bartolomeu.

Și tot ca semn al recunoștinței, trei dintre membrii remarcanți ai comunității au mai primit icoane cu ocrotitoul bisericii, este vorba despre: Maestrul Dumitru Fărcaș, președintele de onoare al Congresului Internațional al Taragotiștilor, Prof. univ. dr. Ioan Bocșa de la Academiei de Muzică „Gh. Dima” din Cluj-Napoca și profesorul Gelu Furdui, binecunoscut ascultătorilor de radio pentru emisiunile de folclor pe care le realiza la postul radio Cluj.

Sărbătoarea de la biserica cu hramurile „Înălțarea Sfintei Cruci” și „Sfântul Apostol Bartolomeu” nu s-a încheiat fără a fi felicitați și alți membri care au avut o contribuție deosebită la organizarea hramului, sau care sprijină în mod constant activitățile care au loc aici. Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a acordat distincții și diplome: d-ului prof univ dr Ioan Purdea, ordinul Sfântul Pahomie de la Gledin,d-ului ing. Aurel Badiu ordinul Sf. Martiri Năsăudeni,  și dimplome de aleasă cinstire unor membri din consiliul parohial și dirijoarei corului.

Cu acest prilej, Înaltpreasfintitul Părinte Andrei a binecuvantat lucrarile de reparație efectuate în ultimul timp la demisolul și interiorul lăcașului de cult.

Unic la nivelul Arhiepiscopiei Clujului, hramul a fost instituit în urmă cu patru ani, o dată cu binecuvântarea lucrărilor de reabilitare a bisericii. Parohia ortodoxă de pe str. Plopilor a fost înființată la 8 martie 1991 si a fost târnosită în anul 2007 de vrednicul de pomenire Mitropolitul Bartolomeu.

Prin purtatea de grija a Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Parohia beneficiază de o particică din moastele Sf,Ap. Bartolomeu , primite în dar de la Vatican.

Parohia este păstorită de preotul paroh Pr. Gavriil Vârva alături de Pr. Cristian Timar.