Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a slujit în Duminica a 5-a după Rusalii, 25 iulie 2021, în Parohia Unguraș din Protopopiatul Dej.

Ierarhul a resfințit biserica parohială, veche de 180 de ani, și a oficiat Sfânta Liturghie, în cadrul căreia, după citirea pericopei evanghelice a rostit cuvântul de învățătură:

Lăcașul de cult, cu hramul „Sfânta Treime”, a fost restaurat în ultimii cinci ani cu sprijinul credincioșilor. De asemenea, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a binecuvântat și lucrările făcute la casa parohială.

Pentru întreaga activitate pastorală, preotul paroh, părintele Mircea Adrian Luca a fost ridicat la rangul de iconom, iar ceilalți ctitori implicați în reabilitarea bisericii și casei parohiale au primit distincții și diplome.

Mai multe fotografii AICI.