În duminica a 7-a după Rusalii, Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfintitul Părinte Andrei, a sfințit biserica din localitatea clujeană Soporu de Câmpie.

Piatra de temelie a bisericii cu hramul „Învierea Domnului”, a fost pusă în anul 2006. În sat mai există o bisericuță de lemn cu hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”, construită între anii 1968-1970.

Biserica, spital duhovnicesc

Slujba de sfintire a locașului de rugăciune a început la ora 9,00 și a continuat cu Sfânta Liturghie, oficiată de Înaltpreasfinția Sa pe un podium amenajat în fața bisericii. După citirea pericopei evanghelice despre Videcarea celor doi orbi din Capernaum, părintele Mitropolit, în cuvântul de învățătură intitulat Biserica este spital duhovnicesc și Mântuitorul este Doctoul cel mare, i-a îndemnat pe credincioși să participe la sfintele slujbe, arătând că biserica este locul unde primesc vindecare sufletească și trupească:

Multe necazuri, multe boli, multe încercări îi stăpânesc pe oameni. Din marea Sa iubire față de oameni, Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Său în lume să-și asume firea noastră și s-o tămăduiască. Lucrul acesta îl aflăm chiar din Sfânta Evanghelie a Duminicii de astăzi; de data aceasta a vindecat doi orbi și un îndrăcit. El este Doctorul cel mare, iar locul în care Domnul Iisus Hristos își desfășoară activitatea aceasta tămăduitoare, spitatul în care ne tratează pe noi oamenii, este Biserica.

De asemenea, ierarhul i-a felicitat pe părintele paroh și pe credincioși pentru eforturile de a construi locașul de cult:

Părintele Nicolae Pașca și dumneavoastră, cei ce l-ați sprijinit, meritați toate laudele pentru că aveți mare dragoste față de biserică. Să vă puneți în suflete gândul acesta ca în nicio duminică să nu lipsiți de la biserică.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți ai Facultății de Teologie din Cluj-Napoca.

„Crucea Transilvană”, pentru părintele paroh Nicolae Pașca, ctitor a trei biserici

Pentru întrega activitate desfășurată în slujba lui Dumnezu și a oamenilor, părintele paroh Nicolae Pașca a fost recompensat de parintele mitropolit cu cea mai înaltă distincție acordată preoților în Arhiepiscopia Clujului, „Crucea Transilvană”. De asemenea, la propunerea părintelui paroh, diplome de aleasă cinstire au primit toți cei care s-au implicat în ridicarea bisericii, autoritățile locale, membrii comitetului parohial și toți ctitorii și binefăcătorii.

Pe baza unor mărturii din arhiva parohiei din Soporul de Câmpie se presupune că aici a existat o biserică ortodoxă încă din anul 1670. Biserica veche de lemn a fost sfinţită de vrednicul de pomenire Arhiepiscopul Teofil Herineanu, în 1 noiembrie 1970, iar după câțiva ani, timp în care a mai fost restaurată şi înfrumuseţată prin purtarea de grijă a actualului preot, Nicolae Pașca, a fost resfințită în 13 mai 1990, de PS Iustinian Maramureșeanul.

Câțiva ani mai târziu (în 6 august 2006), același preot a pus piatra de temelie a unui nou edificiu de cult. Lucrările de construire a bisericii au fost încheiate în anul 2011. Pictura iconostasului a fost realizată de Toma Ciprian, iar lucrările de pictură în tehnica fresco au fost coordonate din anul 2013 de pictorul Emil Stoica din județul Dâmbovița.

Tot de numele părintelui se leagă și ctitorirea mănăstirii de călugări cu hramul „Sfânta Treimeˮ de la marginea localității. Cu sprijinul locuitorilor din sat și din împrejurimi, între anii 1992-1994, a fost ridicată biserica mănăstirii și zidit corpul de chilii. Piatra de temelie pentru edificiul de cult al mănăstirii a fost pusă în 8 septembrie 1992 de părintele Pașca Nicolae, împreună cu un sobor de preoți din localitățile învecinate.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close