Biserica din localitatea clujeană Borșa, ocrotită de „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a fost resfințită astăzi, în Duminica a 10-a după Rusalii. Slujba a început la ora 9:00 și a fost oficiată de Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei. La eveniment au participat personalități din partea instituțiilor administrative locale și centrale, precum și clerici din parohiile aflate în vecinătate.
Slujba de sfințire a fost urmată de Sfânta Liturghie, săvârșită de Mitropolitul Clujului, înconjurat de un sobor de peste 20 preoți si diaconi, pe un altar de vară special amenajat în curtea bisericii.

Un bun creștin ar trebui să citească zilnic din Sfânta Scriptură!

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a spus sutelor de credincioși prezenți că fără credință este cu neputință a-i plăcea lui Dumnezeu: „Întrebarea este dacă este slabă credința noastră, pentru că pe ucenicii Domnului îi vedem apropiindu-se de El și rugându-L: „Doamne sporește-ne credința”! Atunci, cum crește credința noastră? Pe de o parte, este darul lui Dumnezeu – ea pogoară de sus. Sâmburele credinței l-am primit când am fost botezați, dar, la darul lui Dumnezeu venit de sus trebuie pus umărul! Efortul nostru, zbuciumul nostru de a căuta, întărește credința”.
Ierarhul a adăugat că pentru a spori în credință, pe lângă participarea la sfintele slujbe, creștinii trebuie să citească zilnic din Sfânta Scriptură: „Pe lângă faptul că venim la biserică să ne împărtășim cu Sfintele Taine, în predică ne împărtășim și cu cuvântul Domnului Iisus Hristos. Cuvântul Lui, care întărește credința noastră, îl găsim și în Scripturi. De aceea, bunul creștin ar trebui în fiecare zi să citească măcar un capitol din Noul Testament! Va zice că nu are timp… Eu cred că este o scuză ușoară, pentru că pierdem foarte mult timp urmărind emisiunile de la televizor. Dacă nu le urmărim deloc, putem să ne argumentăm că nu avem timp, dar dacă le urmărim, măcar un capitol sau două din Noul Testament să citim, pentru ca să se întărească credința noastră!”, a arătat Îaltpreasfinția sa.

Lucrările de reabilitare, 7,5 miliarde de lei vechi

Biserica parohiei Borșa a fost construită între anii 1898-1900 și este ocrotită de „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. În ultimii 6 ani a fost reabilitată și restaurată, după cum am aflat de la părintele  paroh Ștefan Moldovan, care slujeste în acest locaș de cult  de 37 de ani. „Lucrările de restaurare ale bisericii din Borșa au început în anul 2008. Locașul de cult a fost acoperit cu tablă, am pus încălzire centrală, am montat un nou clopot și l-am retencuit în interior și-n exterior. De asemenea, biserica a fost înzestrată cu o pictura în tehnica frescă,  a fost schimbat iconostasul și tot mobilierul. Aceste lucrări, împreună cu altele realizate în preajma bisericii, printre care se numără și ridicarea unui monument al eroilor în cimitirul satului, s-au ridicat la 7, 5 miliarde de lei vechi”.  Părintele paroh a precizat că înainte ca această biserică să fie construită, locuitorii din Borșa s-au închinat într-o alta din lemn, salvată de urgia generalului Bukow și adusă în anul 1787 din localitatea Stoboru, comitatul Cojocna. Biserica respectivă există și astăzi în localitatea Adalin, comuna Dragu, județul Sălaj.

„Crucea Transilvană” pentru părintele Ștefan Moldovan

Lucrările de restaurare ale bisericii au fost săvârșite cu ajutorul localnicilor dar și a unor sponsori cărora, la finalul Sfintei Liturghii, Înaltptreasfințitul Andrei le-a înmânat diplome de aleasă cinstire. De asemenea, părintelui paroh Ștefan Moldovan, pentru realizările parohiei pe plan pastoral-misionar și administrativ-gospodăresc, Mitropolitul Andrei i-a conferit distincția ”Crucea Transilvană” pentru clerici.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close