Cateheză şi catehizare în Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului

 
Pr. Liviu Vidican-Manci
 
            Programele catehetice „Hristos Împărtăşit copiilor” şi „Alege Şcoala” au fost iniţiate în Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului pe 6 aprilie 2011, în sala Nicolae Colan din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, de către părintele Constantin Naclad, inspectorul pentru cateheză şi coordonatorul programelor la nivel naţional. Lansarea s-a desfăşurat în prezenţa Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei şi a peste două sute de persoane. Activitatea a fost organizată de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului în colaborare cu Organizaţia „Word Vision”.
         În luna martie au fost selectate 140 de parohii din Arhiepiscopie în care sunt implicaţi tot atâţia preoţi, iar în 7 respectiv 12 aprilie au avut loc la Cluj, Bistriţa şi Năsăud sesiunile de informare a preoţilor. Primele sesiuni de formare au avut loc în toamna acestui an la Mănăstirea Parva şi la Cluj, unde au fost prezenţi cei patru formatori pr. prof. dr. Constantin Necula, pr. conf. dr. Jan Nicolae, Paul Ispas şi Veniamin Iliescu.
 
               Structura de organizare a Biroului de catehizare a tineretului
 
           Din primăvara anului 2011 proiectul este coordonat la nivelul Arhiepiscopiei prin Biroul pentru catehizare parohială ca substructură a Sectorului Cultural-Misionar. Coordonator al proiectelor „Hristos Împărtăşit copiilor” şi „Alege şcoala” în Eparhia Clujului este inspectorul pentru catehizare parohială, funcţie înfiinţată prin hotărârea Sfântului Sinod. Fiecare protopopiat are responsabili pentru o mai bună coordonare şi desfăşurare a activităţilor, astfel: Protopopiatul Cluj I – pr. Dumitru Boca; Protopopiatul Cluj II – pr. Petre Horea; Protopopiatul Dej – pr. Ioan Bolbos; Protopopiatul Gherla – pr. Dacian Pop; Protopopiatul Năsăud – pr. Alexandru Ciui; Protopopiatul Huedin – pr. Călin-Ciprian Taloş; Protopopiatul Turda – pr. Marius Cocan.
 
             Activităţi conexe Proiectului 
 
            S-au organizat, prin purtarea de grijă a preotului misionar pentru Oastea Domnului, Claudiu Melean, tabere de tineret de care au beneficiat un număr important de elevi din eparhia noastră. De asemenea, responsabilul cu tineretul în Eparhie, Radu Copil a organizat o serie de tabere în care au participat aproximativ 100 de copii, a căror activitate a fost reflectată şi pe blogul http://raducopil.ascorcluj.ro/. 
            Din rapoartele din teritoriu am constatat că avem mai multe centre parohiale, care ar putea fi transformate în centre catehetice, în care se desfăşoară diverse activităţi: pictură, lectură, lucru manual, sport etc. Anul 2012 va fi un an dedicat acestor centre.
În perioada 1-14 august în Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului am dezvoltat programul catehetic „Maica Domnului Biruitoarea”. O parte din aceste activităţile legate de acest proiect sunt reflectate pe blogul http://catehizarecluj.blogspot.com.
             În urma unei prime analize s-au constatat şi câteva puncte ce ar putea fi îndreptate pe viitor: o uşoară reţinere din partea unor preoţi în ce priveşte importanţa şi eficienţa Proiectelor „Hristos împărtăşit copiilor” şi „Alege Şcoala”; o slabă colaborare între preoţi şi între preoţi şi profesorii de religie în ce priveşte aceste proiecte; o comunicare uşor defectuoasă între cei implicaţi în catehizarea copiilor; o lipsă de interes din partea anumitor preoţi şi, totodată, o lipsă de înţelegere a importanţei catehezei parohiale; o lipsă de angajare a tinerilor în activităţile pastoral-misionare şi social-filantropice ale comunităţii din care fac parte aceştia.
          Pentru depăşirea acestor impasuri am putea apela la următoarele soluţii: mai multă deschidere, înţelegere şi implicare a preoţilor şi a profesorilor de Religie în procesul de catehizare a copiilor, bine ştiind că ei sunt viitorul Bisericii; tipărirea de noi ghiduri catehetice pentru grupele mai mari de copii; publicarea de colaje, hărţi accesibile ca preţ şi broşuri care să conţină bibliografie de susţinere a cursurilor; dezvoltarea unei selecţii de filme documentare şi chiar artistice pentru cultivarea estetică a poruncilor; constituirea de centre de formare continuă a preoţilor cu vocaţie în domeniul pedagogiei pastorale; o comunicare şi o colaborare mai strânsă între preoţi şi profesorii de religie; înfiinţarea de noi centre parohiale de copii şi tineret în cât mai multe parohii şi eficientizarea celor existente; o angajare mai intensă a tinerilor în activităţile parohiei din care fac parte.
      Ca o realizare deosebită pentru Biroul de catehizare, binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Andrei, a fost constituit Grupul de lucru consultativ, care a întocmit catehezele pentru Postul Naşterii Domnului.
       Între planurile de viitor enumerăm: deschiderea mai multor centre de cateheză parohială; extinderea Proiectului „Hristos împărtăşit copiilor” şi în celelalte parohii ale Arhiepiscopiei Clujului, în care există tineri; intensificarea comunicării cu familiile copiilor, cu şcolile şi autorităţile locale pentru eficientizarea activităţii catehetice şi a altor acţiuni extra-şcolare pe care le vom desfăşura cu tinerii şi în folosul tinerilor; implicarea laicilor cu vocaţie în activităţile de cateheză.
             Propovăduirea lui Hristos nu ţine de meserie, ci de vocaţie.
Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close