În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brânză), 26 februarie 2023, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a slujit la Biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Bistrița și a sfințit sediul Asociației Naționale a Surzilor din România (ANSR) – Filiala Bistrița.

De la ora 10:00, la Biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Bistrița, Părintele Episcop-vicar Benedict a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor clerici, în prezența oficialităților locale și a numeroși credincioși, printre care s-au aflat și persoane cu deficiențe de auz și vorbire. Pentru aceștia s-a tradus întreaga slujbă în limbaj mimico-gestual, de către părintele Cătălin Mileșan, interpret autorizat și preot misionar pentru persoanele cu deficiențe de auz și vorbire din județul Bistrița-Năsăud.

Din soborul slujitor au făcut parte: protopopul de Bistrița – preotul Alexandru Vidican, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, președintele Asociației Filantropia Ortodoxă – Filiala Bistrița-Năsăud – preotul Marius Pintican, preotul paroh Constantin Mileșan, preotul Lucian Constantin Mileșan (Parohia Eroilor din Târgoviște) și alți clerici invitați.

După citirea Sfintei Evanghelii, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „În ascuns”, în cadrul căruia a tâlcuit pericopa evanghelică a Duminicii Izgonirii lui Adam din Rai.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. La chinonic, interpretele de muzică populară Maria și Andreea Pavelean au susținut un microrecital de pricesne.

Pentru întreaga activitate pastorală și administrativă, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul l-a hirotesit iconom, cu dreptul de a purta brâul roșu, pe părintele Cătălin Vasile Mileșan – preotul misionar pentru persoanele cu deficiențe de auz și vorbire din județul Bistrița-Năsăud. Domnul Florin Grigore Font a fost distins cu Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”, iar domnul Radu Țărmure cu Ordinul „Episcop Nicolae Ivan” pentru mireni. Totodată, mai mulți binefăcători au primit diplome de aleasă cinstire, în frunte cu președintele ANSR, Mihail Grecu, președintele ANSR – Filiala Bistrița, Aurel Bindea, și preoteasa Ancuța Ionela Mileșan.

La finalul slujbei, părintele Cătălin Mileșan a mulțumit ierarhului pentru prezență și binecuvântare, precum și tuturor celor implicați în viața și activitățile ANSR – Filiala Bistrița. În semn de prețuire și recunoștință, Preasfinției Sale i-a dăruit o icoană cu Sfântul Ierarh Meletie, ocrotitorul persoanelor cu deficiențe de auz.

Sfințirea sediului ANSR – Filiala Bistrița

După oficierea Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Benedict a săvârșit slujba de binecuvântare a sediului Asociației Naționale a Surzilor din România – Filiala Bistrița. Situat în Piața Centrală, nr. 22, sediul a fost amenajat corespunzător pentru a deservi nevoile persoanelor cu deficiențe de auz și vorbire. În noul spațiu vor avea loc activități culturale, de socializare, precum și de consiliere și îndrumare.

La final, ierarhul a rostit un scurt cuvânt duhovnicesc și a apreciat activitatea asociației, iar președintelui ANSR – Filiala Bistrița, Aurel Bindea, i-a dăruit o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos.

La eveniment au participat autorități locale și județene, clerici, membrii comunității surdo-muților din județul Bistrița-Năsăud și alți invitați.

Scurt istoric

Parohia „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din municipiul Bistriţa a fost înfiinţată în anul 2000. După trei ani de la înființarea parohiei, prin grija și jertfelnicia părintelui paroh Constantin Mileșan, au fost demarate lucrările de construcție la noul lăcaș de cult, situat peste podul Budacului, pe strada Mihai Viteazu. Biserica a fost sfințită la data de 23 iulie 2017, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

În prezent, la demisolul bisericii parohiale slujește preotul misionar Cătălin Mileșan, care oficiază slujbele în limbaj mimico-gestual pentru comunitatea surdo-muților din Bistrița. Acesta este singurul preot din județul Bistrița-Năsăud care știe să traducă în limbajul semnelor rugăciunile și Sfânta Liturghie, fiind hirotonit preot în anul 2016, de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, pentru a păstori comunitatea surdo-muților din județul Bistrița-Năsăud.

În cei șapte ani de slujire sacerdotală, părintele Cătălin a reușit să-i unească și să formeze o comunitate activă. Împreună cu ei se implică în diverse acțiuni, inclusiv în afara bisericii, pe unii reușind chiar să îi angajeze și să-i integreze în societate. Totodată, acesta este interpretul lor în diverse cazuri unde este nevoie de traducere.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului