Joi, 15 iulie 2021, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, i-a vizitat pe tinerii din tabăra de vară a Asociației „Iosif Trifa” de la Săliștea Veche și a efectuat o vizită de lucru în mai multe parohii din cadrul Protopopiatului Ortodox Român Cluj 1.

Prima vizită a fost efectuată la Parohia Popești, unde ierarhul a vizitat atât biserica cu hramul „Sfânta Treime”, unde slujește preotul Petreuș Ioan, cât și centrul de vârstnici, în a cărui capelă slujește preotul Radu Valeriu Bob. A urmat o vizită în Parohia Corușu, unde Părintele Episcop Benedict a vizitat cele două biserici, fiind primit de parohul comunității, preotul Alexandru Vasile Ciceu. Este vorba de biserica nouă, cu hramul „Pogorârea Duhului Sfânt”, și biserica veche, cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”.

În ultima parte a programului zilei de joi, PS Părinte Benedict Bistrițeanul a poposit la Săliștea Nouă, vizitând atât biserica nouă, cu hramul „Duminica Tuturor Sfinților”, cât și biserica veche, având hramul „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”, precum și Biserica de lemn „Sfântul Apostol Pavel”, monument istoric, din Săliștea Veche, recent restaurată din temelii, fiind sfințită sâmbătă, 3 iulie 2021, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei. Parohia Săliștea Nouă cu filia Săliștea Veche sunt păstorite de părintele Vasile Florin Perța.

De asemenea, ierarhul i-a vizitat și pe tinerii aflați în tabăra de vară de la Săliștea Veche, organizată de Asociația „Iosif Trifa”, coordonator Mihai Coste. Cu acest prilej, PS Părinte Benedict s-a întâlnit cu tinerii, care l-au provocat pe ierarh la dialog, conform părintelui Cristian Focșanu, colaborator Radio Renașterea.