În Duminica a VIII-a după Rusalii, a înmulțirii pâinilor, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Malin, Protopopiatul Beclean, județul Bistrița-Năsăud, prilej cu care a binecuvântat lucrările efectuate în ultima perioadă la casa parohială.

Ierarhul a fost primit la intrarea în sat de o ceată de călăreți, îmbrăcați în straie populare, după obiceiul strămoșesc de întâmpinare al chiriarhului.

Apoi, de la ora 10:00, pe o scenă special amenajată în proximitatea Bisericii Parohiale „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, Părintele Mitropolit Andrei a oficiat Sfânta Liturghie și a rostit un cuvânt de învățătură.

Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, printre care: consilierul administrativ bisericesc, pr. Cristian Baciu, consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhid. Claudiu Grama, protopopul de Beclean, pr. Doru Vicențiu Zinveliu, preotul paroh Mihai Koblișca, precum și alți preoți invitați.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

La finalul slujbei, parohul bisericii, Mihai Koblișca, a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Andrei pentru prezență și binecuvântare, precum și celor ce s-au implicat în viața și activitățile parohiei.

Totodată, Mitropolitul Andrei a acordat distincții și diplome de aleasă cinstire tuturor celor ce s-au implicat în viața bisericii și au ajutat la înfrumusețarea casei parohiale, în frunte cu părintele Mihai Koblișca, care a fost hirotesit iconom, cu dreptul de a purta brâul roșu.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfințitul Andrei a oficiat slujba sfeștaniei la casa parohială, care în ultimii trei ani a beneficiat de ample lucrări de renovare și înfrumusețare, atât la exterior, cât și la interior.

La eveniment au fost prezente oficialități locale și județene, alături de numeroși localnici, tineri îmbrăcați în costume populare, fiii satului, dar și credincioșii reformați din localitate, după cum a precizat protopopul de Beclean, Doru Zinveliu.

Lăcașul de cult din Malin, cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”, a fost edificat în anul 1901, fiind sfințit în anul 1924.

Parohia Malin este situată la aproximativ 9 km de orașul Beclean, pe valea Meleșului, în comuna Nușeni, în apropierea Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie” de la Nușeni.

Autor: Darius Echim

Photo Credit: Menuţ Maximinian / Răsunetul.ro

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close