Biserica Parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din Mireș, Protopopiatul Năsăud, a fost resfințită duminică, 10 martie 2019, de Mitropolitul Clujului.

Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, alături de un sobor de preoți și diaconi.

Ierarhul a fost întâmpinat de preoți și credincioși începând cu ora 9:00, iar apoi a oficiat slujba de resfințire, ca urmare a finalizării lucrărilor de pictură a locașului de cult.

În continuare, Părintele Mitropolit Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, în cadrul căreia a hirotonit întru diacon pe teologul Laurian Rus.

După citirea pericopei evanghelice, a Duminicii Izgonirii lui Adam din Rai, ÎPS Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură cu tema „Postirea integrală”, prin intermediul căruia a subliniat importanța și caracteristicile postului, arătând că postul nu se limitează la consumul de alimente de post, ci este legat mai ales de comportamentul nostru.

În continuare, Ierarhul a arătat și care este simbolismul acestei zile.

De asemenea, prin intermediul textelor liturgice ale acestei duminici, Părintele Mitropolit a subliniat importanța postirii.

La acest moment festiv pentru comunitatea din Mireș au participat mai mulți invitați, dintre care îi amintim pe părintele Vasile Nemeș, Inspector eparhial în cadrul Arhiepiscopiei Clujului, pr. Ioan Dâmbu, Protopopul de Năsăud, pr. Alexandru Ciui, Protopopul de Cluj 2 și pr. Vicențiu Doru Zinveliu, Protopopul de Belean, amândoi fii ai satului Mireș.

Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul vocal al Asociației Tinerilor Ortodocși ai Catedralei Episcopale Maramureșene, dirijat de arhid. Ionuț Pleș.

La finalul Sfintei Liturghii, preotul paroh Mircea Bățan a mulțumit Ierarhului pentru binecuvântare și i-a oferit în dar un toiag arhieresc. De asemenea, a mulțumit invitaților, oficialități județene și locale, clericilor și credincioșilor.

Pentru activitatea administrativ-pastorală desfășurată la Mireș, Părintele Mitropolit Andrei l-a hirotesit pe părintele Mircea Bățan întru Iconom Stavrofor, cu dreptul de a purta Cruce pectorală.

De asemenea, Ierarhul a oferit domnului Grigore Bradea, primar al Comunei Chiuza, Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”, iar ceilalți creștini care s-au implicat în lucrările de pictură, renovare și înfrumusețare a bisericii parohiale au primit Diplome de aleasă cinstire.

Parohia Ortodoxă Mireș este parte integrantă a Protopopiatului Ortodox Năsăud, iar din anul 2011 este păstorită de părintele Mircea Bățan.

Biserica parohiei, cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”,  a fost construită între anii 1936-1938, fiind sfințită în anul 1981 de vrednicul de pomenire Arhiepiscopul Iustinian Chira Maramureșanul, pe atunci Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Clujului.

Mai multe fotografii găsiți AICI

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Duminică, 10 martie 2019

Text: Pr. Robert Kovacs, Radio Renașterea

Photo Credit: Darius Echim