În a treia zi de Rusalii, marți, 9 iunie 2020, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a oficiat Sfânta Liturghie la Biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din localitatea Iliuța Bozghii, comuna Tiha Bârgăului, județul Bistrița-Năsăud, înconjurat de un sobor de clerici, în prezența oficialităților locale și a numeroși credincioși.

Cu prilejul hramului, slujba a fost oficiată la altarul de vară din proximitatea bisericii, cu respectarea îndrumărilor bisericești și a regulilor impuse de autorităţi în perioada stării de alertă, ca urmare a măsurilor de prevenție şi limitare a răspândirii coronavirusului.

După citirea pericopei evanghelice, ierarhul le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură.

„Darurile Duhului Sfânt învățăm să le trăim împreună în Biserică”, a spus Episcopul-vicar Benedict Bistrițeanul.

Biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din localitatea Iliuța Bozghii este filie a parohiei Ciosa, păstorită de preotul Liviu Adrian Tomoroga.

Piatra de temelie a lăcașului de cult a fost pusă în 25 octombrie 2005, fiind sfințit la data de 10 august 2008, de Preasfințitul Vasile Flueraș.

Mai multe fotografii AICI

În a treia zi de Rusalii, marți, 9 iunie 2020, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al…

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Marţi, 9 iunie 2020

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close