Arhiepiscopul Teofil

Arhiepiscopul
Teofil Herineanu

S-a nascut la 11 noiembrie 1909, in localitatea Arcalia, jud. Bistrita-Nasaud. Dupa terminarea scolii primare la Lemniu, azi in jud. Salaj, a urmat cursurile medii la Liceul „Andrei Muresanu” din Dej (1920-1921) si cele ale Liceului „G. Baritiu” din Cluj (1921-1928); Academia Teologica Unita din Cluj-Gherla (1928-1932); in cadrul acestei pregatiri a urmat studii de specializare la Facultatea de teologie catolica din Paris (1929-1930).

Pentru calitatile de pastor de suflete, dar si pentru faptul ca „a inteles sa raspunda la istoricul act al Reintregirii bisericesti din 1948″, trecand la Biserica Ortodoxa, in 8 iunie 1949 a fost ales episcop titular la Eparhia Romanului si Husilor.
Dupa tunderea in monahism (in 20 iulie 1949), la scurta vreme Parintele Teofil Herineanu a fost hirotonit episcop (la 21 august 1949), la Schitul Dragoslavele (Muscel). Slujba a fost savarsita de Mitropolitul Nicolae Balan al Ardealului, Mitropolitul Firmilian al Olteniei si Episcopul Iosif Gafton al Ramnicului si Argesului, inconjurati de un sobor de preoti si diaconi.
Solemnitatea inscaunarii Episcopului Teofil la Roman a avut loc la 28 august 1949, in prezenta Patriarhului Justinian Marina. La Roman a pastorit timp de opt ani si jumatate, cu rezultate alese, indeosebi pe taram misionar – pastoral. Prin ridicarea Episcopului Nicolae Colan in treapta de mitropolit al Ardealului, scaunul eparhial de la Cluj a ramas vacant. In acest scaun a fost ales, la 19 decembrie 1957, Episcopul Teofil Herineanu.
Dupa cateva decenii, la 19 iunie 1973, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, luand in considerare vechimea si importanta istorica a Eparhiei Vadului, Feleacului si Clujului a hotarat ridicarea ei la rang de arhiepiscopie, iar pe titularul ei, Episcopul Teofil Herineanu, la rangul de arhiepiscop. Festivitatile bisericesti prilejuite de ridicarea Eparhiei Vadului, Feleacului si Clujului la rang de arhiepiscopie au avut loc in Catedrala Ortodoxa Romana din Cluj, la 9 septembrie 1973, zi in care a fost hirotonit intru arhiereu Prea Cuviosul Arhimandrit Justinian Chira (de la Manastirea Rohia), cu titlul de „Maramuresanul”.
In cele peste patru decenii de pastorire, mai intai ca episcop al Romanului si Husilor, apoi ca episcop si arhiepiscop la Cluj, s-a dovedit a fi un bun cunoscator al problemelor vietii bisericesti. Pe langa sutele de sfintiri si resfintiri de biserici, Arhiepiscopul Teofil a facut nenumarate vizite canonice, vizite cu prilejul conferintelor de orientare ori administrative ale preotimii din protopopiate.
In activitatea sa arhiereasca a fost un statornic rugator catre Dumnezeu si bun talcuitor al Sfintei Scripturi. Roadele straduintelor sale le gasim in Pastoralele de Craciun si Pasti, publicate intr-un frumos volum cu titlul Talcuiri din Sfanta Scriptura, Cluj-Napoca 1987, 470 p. (editie ingrijita de Pr.prof.dr. Alexandru Moraru), precum si in studiile si articolele din periodicele noastre bisericesti: „Mitropolia Moldovei si Sucevei”, Iasi; „Mitropolia Ardealului” – Sibiu; „Indrumatorul bisericesc” de la Sibiu si Cluj-Napoca.
Sub pastorirea sa, in Editura eparhiei au aparut numeroase lucrari de cultura bisericeasca si laica, care au sporit patrimoniul spiritualitatii neamului romanesc.
Arhiepiscopul Teofil s-a preocupat permanent de ridicarea culturala si teologica a preotimii din eparhia sa, pentru a fi in pas cu cerintele vremii, de a fi preoti vrednici in parohiile incredintate lor spre pastorire. Constient de misiunea incredintata, Arhiepiscopul Teofil a desfasurat si o bogata activitate ecumenista.
Pe plan extern a facut parte din anumite delegatii ale Bisericii Ortodoxe Romane, care au vizitat Bisericile Ortodoxe surori (din URSS, Iugoslavia, Bulgaria, Siria, Locurile Sfinte). Pe plan intern a participat la numeroase intruniri ecumeniste, iar la Cluj a intretinut relatii fratesti cu reprezentantii Bisericilor izvorate din Reforma (calvina, luterana si unitariana), intinzandu-le o „mana calda” si „lucrand in colaborare, in adevaratul spirit ecumenist”.
Ca semn de inalta apreciere si pretuire a acestei activitati ecumeniste, Institutul Teologic Protestant din Cluj i-a conferit Arhiepiscopului Teofil inaltul titlu academic de doctor honoris causa, in data de 13 mai 1974.
A promovat ecumenismul local, de infratire sincera a nationalitatilor conlocuitoare si de traire a Bisericilor crestine din tara noastra, in duhul dragostei lui Hristos.
A trecut la cele vesnice in 3 noiembrie 1992, fiind inmormantat intr-o cripta in subsolul Catedralei Ortodoxe Romane din Cluj-Napoca, alaturi de ctitorul acesteia, Episcopul Nicolae Ivan.

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close