Cursurile pastorale pentru obţinerea gradelor profesionale, organizate la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, vor avea loc în perioada 1-12 iulie 2019.

Colocviul pentru admiterea la gradul I va avea loc în data de 12 iulie 2019, ora 800.

Preoţii care întrunesc condiţiile de participare vor depune dosarul de înscriere în perioada 20 mai – 20  iunie 2019  la Centrul Eparhial sau la Protopopiat.

Festivitatea de deschidere va avea loc  luni, 1 iulie 2019, ora 900 în Paraclisul Facultății de Teologie Cluj-Napoca din cadrul Campusului Teologic „Nicolae Ivan”.

ACTE NECESARE PENTRU ÎNSCRIEREA LA GRADELE PROFESIONALE ÎN PREOŢIE

(Definitivat, Gradul II şi Gradul I)

• cerere de înscriere către Chiriarh,
  • copie după Diploma de Licenţă şi după foaia matricolă,
  • adeverinţă privind vechimea în preoţie,
  • memoriu de activitate vizat de protopop,
  • recomandarea protopopului.

Pentru gradul I şi gradul II mai este nevoie de următoarele:

• dovada privind publicarea în presa bisericească a unor cărţi, studii, predici, cateheze, conferinţe şi articole (5 articole pentru gradul II şi 10 articole pentru gradul I);
  • dovada privind elaborarea sau susţinerea cel puţin a unei conferinţe preoţeşti ori a unei teme în cadrul cercului pastoral
  • atestarea privind organizarea unei vizite arhiereşti în parohie.

• Respectarea condițiilor de vechime:
  • Înscrierea la Definitivat se poate face la împlinirea unui an de vechime în funcția clericală;
  • Înscrierea la Gradul II se poate face la împlinirea a patru ani de la obținerea definitivatului;
  • Înscrierea la Gradul I se poate face la împlinirea a patru ani de la obținerea gradului II.