Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, ÎPS Andrei a fost prezent sâmbătă, 3 august 2013, în mijlocul credincioșilor din parohia Berindu, protopopiatul Huedin. Aici, ierarhul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a oficiat de la ora 20, Slujba Paraclisului Maicii Domnului. Slujba a fost precedată de sfințirea altarului de vară al parohiei, realizat în ultimul an.
   Biserica din Berindu, cu hramul “Adormirea Maicii Domnului” a fost ridicată în anul 1927. De-a lungul timpului, locașul de rugăciune a fost reabilitat și renovat  în  repetate rânduri. “În ultimii trei ani, în parohia noastră, s-au făcut lucrări importante de renovare, s-a introdus încălzirea centrală în biserică și casa parohială și s-a înzestrat biserica cu frumos mobilier bisericesc, sculptat în lemn de tei. Pe viitor, dorim să refacem pictura, în tehnica frescă”, a precizat părintele paroh Mihai Racolța.
   Parohia Berindu din Protopopiatul Huedin mai are o biserică veche, numită și ”biserica de pe deal”, ce datează din anul 1781.

{joomplucat:36 limit=12|columns=4}

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close