Potrivit Președintelui Asociației ortodoxe “Moise Arapul”, Crăciun Ioan Lăcătuș, pachetele cu alimente au fost distribuite în trei comunități din cele patru de la Pata Rât, la rromii ce locuiesc pe strada Cantonului, la cei de la locuințele modulare, dar și la familiile ce locuiesc lângă groapa de gunoi de la marginea orașului. Acțiunea de ajutorare a rromilor face parte dintr-o serie de activități pe care Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului în colaborare cu Asociația ortodoxă “Moise Arapul” le desfășoară pentru sprijinirea și ajutorarea comunității rrome clujene. Cea mai recentă activitate a avut loc în Duminica Floriilor, când au fost botezați 4 copii de etnie rromă din comunitatea Pata-Rât. Tot atunci s-a desfășurat și un program catehetic pentru copii rromi din parohia ortodoxă Turda-Fabrici.

Din aceeași categorie

Share This