Bunavestire, ziua în care Maicii Domnului arhanghelul Gavriil i-a dat vestea cea bună, a Nașterii Fiului lui Dumnezeu, a fost ziua în care în urma cu 11 ani, în anul 2006, a fost înființată Mitropolia Clujului. De aceea în fiecare an, aici în inima Transilvaniei, Vestea cea bună are o însemnătate aparte. Tot atunci, Catedrala Mitropolitană „Adormirea Maicii Domnului” din centrul orașului Cluj-Napoca, a primit un al doilea hram.

Anul acesta, vineri seara, în ajunul sărbătorii, a fost ofociată Slujba Pavecernitei Mari cu Litie, de Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. La slujbă au asistat Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Preasfințitul Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și Preasfințitul Petroniu, Episcopul Sălajului.

PS Emilian: Iată roaba Domnului se transpune în cuvintele de la botez mă unesc cu Hristos.”

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Emilian le-a vorbit tuturor despre Fecioara Maria, evidențiind ascultarea ei, modul în care, prin cuvintele: iată roaba Domnului, fie mie după cuvântul tău în pace, s-a pus în slujirea lui Dumnezeu.

Aceste cuvinte semnifică și două aspecte importante care privesc și viața noastră de atunci și până astăzi, și în continuare până în veșnicie. Pentru că reprezintă de fapt Botezul și Mirungerea noastră. Iată roaba Domnului se transpune în cuvintele pe care noi le rostim la botez: mă unesc cu Hristos. Cuvinte pe care le rostește de obicei nașul, datorită faptului că noi suntem prunci și nu putem răspunde acestei întrebări. Iar Fie mie după cuvântul tău este pecetea Duhului Sfânt care o primim prin Taina Mirungerii. Pecetea Duhului Sfânt care ne dă daruri nenumărate cu care să existăm în această viață și să luptăm pentru dobândirea vieții veșnice.

Sărbătoarea va continua mâine, sâmbătă 25 martie 2017, când, în Catedrala Mitropolitană, va fi oficiată Dumnezeiasca Liturghie în sobor de arhierei, preoți și diaconi.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close