Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, în cadrul ședinței de lucru a coordonatorilor activităților catehetice și de tineret a fost realizată Agenda Eparhială Catehetică pentru anul 2024.

Tematica agendei eparhiale catehetice face parte din programul cadru dedicat „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și Anului comemorativ al tuturor sfinților tămăduitori fără de arginți” și își propune să vină în sprijinul centrelor de catehizare parohiale.

Temele propuse se adresează tuturor categoriilor de vârstă:

Ianuarie:

 1. Agheasma Mare – sfințitoare și vindecătoare a bolilor sufletești și trupești;
 2. Sfinții doctori fără de arginți Chir și Ioan (31 ianuarie) – vestiți tămăduitori ai sufletelor;
 3. Cum să fiu liber? – libertate, independență și responsabilitate creștină.

Februarie:

 1. Sfântul Mucenic Trifon (1 februarie) – rugător și mijlocitor al harului vindecării;
 2. Porunca iubirii (Matei 22, 35-46) și rolul ei terapeutic;
 3. Cum să trăiesc iubirea la vârsta mea? – etapele iubirii.

Martie:

 1. Înfricoșătoarea Judecată (Matei 25, 31-46) – reflecții asupra faptelor milei trupești și sufletești; 2. Postul Mare – asumare a „tainei fratelui”;
 2. Postul, nevoința, jertfa – cale spre creștere, bucurie și împlinire.

Aprilie:

 1. Taina Sfântului Maslu – prilej de rugăciune pentru cei bolnavi;
 2. Pocăința – mijloc de tămăduire a patimilor și a bolilor;
 3. Pocăința în viața spirituală a adolescentului. Aspecte practice.

Mai:

 1. Învierea Domnului – semnul speranței și izvor al vieții;
 2. Sfântul Mucenic Talaleu (20 mai) – sălășluitor al iubirii tămăduitoare;
 3. Sufletul. „ A fi” este mai important decât „a avea”!

Iunie:

 1. Orbirea sufletească și drumul spre Lumină;
 2. Cinzecimea și manifestarea darurilor Duhului Sfânt;
 3. Cum îl putem cunoaște pe Dumnezeu? – imagini greșite despre Dumnezeu/ direcții.

Iulie:

 1. Vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5-13) – puterea tămăduitoare a rugăciunii;
 2. Sfântul Sfințit Mucenic Ermolae (26 iulie) și Sfântul Mare Mucenic Pantelimon (27 iulie) – minunați doctori fără de arginți;
 3. Rugăciunea în viața tânărului de azi.

August:

 1. Sfinții Mucenici Fotie și Anichit (12 august) – luminători străluciți ai tămăduirilor trupești;
 2. Adormirea Maicii Domnului – rugătoare caldă și izvor de milă;
 3. V.O.L.U.N.T.A.R. – valoare, onestitate, lider, unitate, naturalețe, tărie de caracter, altruist, răbdător.

Septembrie:

 1. Vindecarea lunaticului (Matei 17, 14-23) – puterea tămăduitoare a credinței;
 2. Nașterea Maicii Domnului – floarea milei și a îndurării Părintelui ceresc;
 3. Capcane în drumul libertății? – dependența de comportamente/substanțe (cauza și efectul adicțiilor).

Octombrie:

 1. Învierea fiului văduvei din Nain (Luca 7, 11-16) – Mila lui Hristos ca act restaurator;
 2. Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – puterea tămăduitoare a sfintelor moaște;
 3. Adolescența – podul între două lumi. Bucuriile și provocările adolescenței.

Noiembrie:

 1. Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian (1 noiembrie) – sprijinitori și ajutători în necazuri;
 2. Pilda samarineanului milostiv (Luca 26, 19-31) – Domnul Hristos, Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre;
 3. Siguranță prin dragoste în viața tânărului de azi.

Decembrie:

 1. Postul – cale spre vindecarea trupească și sufletească;
 2. Nașterea Domnului – sărbătoarea bucuriei și a izbăvirii lumii;
 3. Crăciunul și semnificația darului.

De asemenea, în agenda eparhială catehetică se încadrează și materialele suport pentru catehezele dedicate Programului catehetic anual: Postul Mare – Răstignirea duhovnicească; Postul Adormirii Maicii Domnului – Cultul Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă și Postul Crăciunului – Crăciunul, sărbătoare a păcii.

Prin implementarea acestui proiect catehetic în toate parohiile din cuprinsul Arhiepiscopiei   Vadului, Feleacului și Clujului, se are în vedere intensificarea și creșterea impactului activității catehetice, a colaborării și facilitării schimbului de experiență și de modele de bună practică.

Totodată, în spiritul preocupărilor misionar-pastorale pentru educaţia şi viitorul tinerilor, Arhiepiscopia Clujului va organiza la Bistrița, în perioada 30 august – 1 septembrie 2024, Întâlnirea Tinerilor Creştini Ortodocşi din Mitropolia Clujului, Maramureşului şi Sălajului. La această întâlnire orașul Bistrița va fi animat de peste 1.000 de tineri, care vor participa la programe duhovnicești, educative, culturale și artistice, într-o atmosferă de dialog, prietenie, comuniune de credință, rugăciune, cântare, respect, bună cuviință și încredere în viitorul care le aparține.

 

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close