Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului s-a întrunit sâmbătă, 25 ianuarie 2014, în ședință anuală de lucru.

Întrunirea a avut loc în sala „Nicolae Ivan” a Facultății de Teologie Ortodoxă, sub președinția Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Andrei. În deschidere a fost oficiată în paraclisul Facultății de Teologie Ortodoxă slujba de Te-Deum. Rugăciuna de mulțumire a fost săvârșită de Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Clujului, Preasfințitul Vasile Someșanul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. În cadrul întrunirii ce s-a desfășurat în sala „Nicolae Ivan” au fost  prezentate  rapoartele de activitate a celor patru sectoare administrative ale Arhiepiscopiei. Consilierii au punctat realizările pe anul trecut în sectorul bisericesc, economic, cultural și misionar social și au prezentat proiectele pentru anul 2014.
În deschiderea ședinței Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Andrei, a vorbit despre rolul și componența Adunării Eparhiale și a prezentat atribuțiile ei, așa cum sunt menționate în statutul de organizare a Bisericii Ortodoxe Române. La finalul cuvântului, Ierarhul i-a îndemnat pe toți cei prezenți la o viață liturgică și duhovnicească mai activă, atât în cazul preoților, cât și al mirenilor: „Sfântul Sinod a declarat Anul 2014 ca an Euharistic, adică dedicat Sfintei Spovedanii și Sfintei Împărtășanii. Așadar, anul acest vom stărui la o spovedanie și o împărtășanie mai deasă, precum și la o participare mai activă la Liturghie, pentru că Liturghia este ospățul credinței la care Dumnezeu ne cheamă pentru a ne pune pe masă cea mai prețioasă hrană, Trupul și Sângele Fiului Său. Prescura și vinul la Sfânta Liturghie, invocând Duhul Sfânt, se prefac în Trupul și Sângele lui Hristos. Sigur cei prezenți acolo participă la bucuria comuniunii cu El, cu Hristos, însă este ideal dacă se și împărtășesc, bineînțeles cu cuvenita pregătire”.
Adunarea eparhială a Arhiepiscopiei Clujului este formată din 30 de membrii, dintre care o treime clerici și două treimi mireni. Componența forului bisericesc este aleasă o dată la 4 ani și este convocat în ședință de lucru cel puțin o dată pe an.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close