Nr. 1015/ 22 aprilie 2014

 

                       Preacucernice Părinte Protopop, Preacucernici Părinţi

                                                şi Iubiţi Credincioşi,

 

              Sfântul Apostol Iacov în Epistola sa ne învaţă un lucru important: credinţa e lucrătoare prin iubire. Zice el: Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască? Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele, şi cineva dintre voi le-ar zice: mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi (Iacov 2, 14-17).

                La începutul Postului, când s-a colectat Fondul Central Misionar, aţi dat dovadă de multă receptivitate şi vă mulţumim. Din nefericire necazurile nu se curmă, ci sunt tot mai mulţi cei ce au nevoie de ajutorul nostru.

                 Poate ştiţi din media că în Siria creştinii suferă cumplit. Unii dintre ei au fost omorâţi, peste 500 de mii au plecat din ţară, doi episcopi au fost capturaţi de insurgenţi şi multe biserici şi mănăstiri au fost dărâmate.

                 Ca să nu fim nepăsători la necazul fraţilor noştri, Sfântul Sinod a hotărât ca pentru creştinii din Siria şi pentru credincioşii din sudul Ţării încercaţi de inundaţii, să se facă colectă în duminicile din  27 aprilie, 4 mai şi 11 mai 2014.

                   Ştim că e destulă sărăcie şi la noi dar, din puţinul nostru, ne putem arăta mărinimia. Banii colectaţi îi vor duce Părinţii parohi la Protopopiat, iar Protopopiatele îi vor vira la Arhiepiscopie.

                    Cu părintească dragoste vă îmbrăţişează Arhiepiscopul şi Mitropolitul Andrei şi vă zice: Hristos a înviat!  

 

 

 † ANDREI

Arhiepiscop şi Mitropolit

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close