Cele trei zile de praznic al Mănăstirii de la Nicula au culminat în 15 august, odată cu sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului.

Și în acest an au trecut pragul Mănăstirii mii de credincioși din toate colțurile tării, întrucât hramul Mănăstirii de la Nicula este unul dintre cele mai cunoscute și așteptate pelerinaje din țara nastră.

În dimineața zilei de 15 august 2016, pe altarul de vară al Mănăstirii amplasat lângă Biserica de zid, a început încununarea hramului –Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în sobor de ierarhi, preoți și diaconi.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, prezent încă de aseară la Mănăstirea de la Nicula, a oficiat Sfânta Liturghie începând cu ora 9,00, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Vicar al Spaniei și Portugaliei.

Din soborul numeros de preoți amintim pe Exarhul Mănăstirilor, Arhim. Dumitru Cobzaru, Secretarul Eparhial, Protos. Benedict Vesa, Consilierul pe probleme de misiune și protocol Arhid. Claudiu Ioan Grama, Starețul Mănăstirii Nicula, Arhim. Nicolae Moldovan, Pr. Prof. Dr. Constantin Coman, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă Patriarhul Iustinian, Universitatea București, Protopopi ai Arhiepiscopiei Vadului Feleacului și Clujului dar și preoți profesori ai Facultății de Teologie din Cluj-Napoca.

După citirea pericopei evanghelice, Mitropolitul Clujului, s-a adresat celor peste 40 de mii de credincioși, punându-le la suflet un cuvânt de învățătură memorabil care a stârnit ropote de aplauze.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, i-a îndemnat să se roage Maicii Domnului pentru viitorul creștin al Europei și al lumii.

Ierarhul a făcut o radiografie a situației actuale din lume:

Observăm că atentatele teroriste și războaiele sunt atât de prezente în zilele noastre. Chiar dacă noi românii avem pace, în bătrâna noastră Europă sunt atentate teroriste și războaie. Mai ales în Orientul Mijlociu și în Asia, creștinii sunt ținta expulzărilor și masacrelor. Bisericile sunt distruse, dispărând odată cu ele o cultură bimilenară. Sunt încălcate drepturile fundamentale ale oamenilor.

În continuare Înaltpreasfinția Sa a subliniat faptul că suferințele își au obârșia în păcat, iar salvarea presupune apropierea de Dumnezeu și o viață spirituală normală. Odată cu pierderea credinței lumea întreagă se destabilizează. Constantinopolul a căzut abia după ce prima dată s-a prăbușit credința bizantinilor care nu mai apelau la ajutorul lui Dumnezeu și al Maicii Domnului.

Lipsa de reacție a lumii creștine

Ce să mai spunem acum de slaba reacţie a comunităţii internaţionale când sunt ucişi mii de creştini, dărâmate biserici şi mănăstiri sau obligaţia ca alţii să plece în pribegie, părăsindu-şi locuinţele de obârşie. Şi ce îi pândeşte pe aceştia: să-şi piardă credinţa – căci, zice acelaşi mare teolog grec, «neamurile pier nu atunci când îşi pierd fiinţa statală, ci atunci când îşi pierd identitatea culturală, sufletul lor
Atentatele teroriste, războaiele, pun în pericol tocmai identitatea spirituală a oamenilor. De aceea, după cele două războaie mondiale din veacul al XX-lea – expresie a păcatelor oamenilor, fondatorii UE s-au gândit să creeze un spaţiu al păcii şi al prosperităţii. Îşi propuneau să salveze Europa care îşi are obârşia creştină, păstrându-i valorile.

Europa a fost pusă sub oblăduirea Maicii Domnului

Părinţii fondatori Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi, Jean Monnet, au căutat şi un steag reprezentativ pentru comunitatea ce o aveau şi s-au inspirat din Scriptură, din Cartea Apocalipsei, capitolul 12, versetul I, citez: «Şi s-a arătat din cer un semn mare, o femeie înveşmântată cu soarele, şi luna sub picioarele ei, şi pe cap purta cunună din 12 stele. Este aici icoana Maicii Domnului. Sub oblăduirea ei a fost pusă Europa». Steagul este albastru pentru că albastru este culoarea Maicii Domnului, iar cele 12 stele îi reprezintă pe cei 12 apostoli. Pentru religia creştină, pe care ei au propovăduit-o, este religia Europei.
Observăm cât s-a laicizat astăzi Europa şi că staff-ul ei, în virtutea unei corectitudini politice nu mai face referire la rădăcini. Nu se poate să nu ne gândim la căderea istorică a Constantinopolului. Şi până nu este prea târziu să ne străduim să oprim căderea spirituală a Europei căci – zice acelaşi teolog – Teodor Zisis – mă tem că această cădere o trăim acum, deja de multe decenii. Simptomele sunt evidente şi uşor de discernut: am vândut şi vindem toate pentru un blid de linte, pentru nişte euro-arginţi sclipitori, hulim şi ne batem joc de cele sfinte şi sacre în literatură, în artă, în cinematografie; legiferăm devierile morale şi promovăm pe neruşinaţi şi desfrânaţi drept modele spirituale.
Fără a fi panicaţi, totuşi este bine să punem întrebarea: dacă nu datorită acestei stări de lucruri îngăduie Dumnezeu să fie atâtea atentate teroriste, atâtea războaie, atâtea distrugeri de valori spirituale şi de bunuri materiale.

Războiul este urmarea păcatului

Noi aici la Nicula o implorăm pe Maica Domnului să păzească neamul binecredincios, a spus ierarhul. Chiar și războiul dintre noi, este tot urmare a păcatului. Omul ajuns rob al păcatului este egoist, individualist și iubitor de sine. Ar vrea să posede totul pentru sine și se umple de invidie pe succesul aproapelui. Dacă nu îl iubim pe fratele nostru, nu îl putem iubi nici pe Dumnezeu. Din nefericire, dragostea creștină este tot mai rară, lăsând loc indiferentismului și materialismului.Voluntariatul creștin este tot mai rar. Fericirea de a dărui îi caracterizează pe oamenii duhovnicești și nobili, a arătat Înaltpreasfinția Sa.

Oamenii duhovnicești nu se ceartă

Ierahul a atras atenția și asupra corupției, egoismului și dorința de putere, ce caracterizează societatea de astăzi.

Oamenii neduhovnicești se ceartă pentru orice, mai ales pentru bunuri și putere. Confruntarea de idei ar trebui să elegantă, dar nu e așa. Corupția e un flagel greu de eradicat! Trăim într-o societate dezbinată și fracturată de păcat, chiar și în România. Cine ne poate salva? Domnul Hristos și Maica Domnului!

Răspunsurile au fost date de Psalmodia Transylvanica, cor de cameră condus de Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu, decan al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close