Sâmbătă, 30 martie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul comunității din localitatea clujeană Sub Coastă, prilej cu care a  pus piatra de temelie a noii biserici. Biserica ce se va ridica în localitatea aflată la 3 km de orașul Cluj-Napoca, va purta hramul „Brâul Maicii Domnului” și se va construi pe un teren donat de Parohia vecină din Sânnicoară.

Începând cu ora 12:00, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba punerii pietrei de temelie pentru noua biserică a Parohiei Sub Coastă. De asemenea, a binecuvântat capela ridicată provizoriu până la edificarea lăcașului de cult.

Din sobor au făcut parte consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhid. Claudiu Grama, directorul Radio Renașterea, pr conf. Ioan Bizău, protopopul de Cluj I, pr. Dan Hognogi, protopopul de Cluj II, pr. Alexandru-Constantin Ciui, preotul paroh, pr. Raul Astaluș, alături de alți preoți invitați.

La final,  Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, vorbindu-le celor prezenți despre importanța punerii pietrei de temelie, având temei scripturistic, cu trimitere în Vechiul Testament, în cartea Facerii, capitolul 28.

De asemenea, părintele paroh Raul Astaluș a mulțumit Ierarhului pentru prezență și pentru binecuvântarea credincioșilor din localitatea Sub Coastă, care de astăzi vor avea o capelă și un loc unde se va construi biserica de zid.

Parohia „Brâul Maicii Domnului” Sub Coastă este afiliată Protopopiatului Cluj I și a fost înființată în luna ianuarie 2019, fiind aflată în localitatea cu același nume, din comuna Apahida, jud. Cluj, o localitate sub 100 de locuitori, dar aflată în plină dezvoltare, la o distanță de doar 3 km de Cluj-Napoca și la marginea drumului european E576 (DN17).

Mai multe fotografii găsiți AICI

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Sâmbătă, 30 martie 2019

Text și foto: Darius Echim