Marți, 13 noiembrie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, s-a întâlnit cu preoţii pensionari din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, la Mănăstirea Mihai Vodă din Turda.

Cu această ocazie, începând cu ora 10:00, ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Alături de IPS Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, la întâlnirea cu cei aproximativ 50 de preoţi pensionari, s-a aflat consilierul administrativ-bisericesc, părintele Cristian Baciu și duhovnicul Mănăstirii Mihai Vodă, arhim. Ilie Hanuschi.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Cinstirea bătrânilor”.

La finalul Sfintei Liturghii, duhovnicul mănăstirii, arhim. Ilie Hanuschi a mulțumit Părintelui Mitropolit Andrei pentru că a ales să aducă recunoștință preoților pensionari, chiar la Mănăstirea Mihai Vodă, un loc încărcat de istorie, locul martiriului voievodului Mihai Viteazul.

Răspunsurile liturgice au fost date de obștea mănăstirii, în frunte cu maica stareță Andreea Zdrobău.

Întâlnirea Înaltpreasfințitului Andrei cu preoții pensionari din Arhiepiscopia Clujului are loc periodic și este organizată în semn de apreciere și mulțumire pentru misiunea desfășurată în slujba Bisericii. Întâlnirea precedentă a fost găzduită de Mănăstirea Nicula.

Text și foto: Darius Echim