În biserica cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Iacobeni, Protopopiatul Turda, a avut loc sâmbătă, 24 februarie, pomenirea preotului Toma Gherasimescu, mărturisitor în temnițele comuniste în perioada 1957 – 1964. Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului a oficiat începând cu ora 10.00 Sfânta Liturghie iar apoi slujba parastasului.

În cuvântul de învățătură Înaltpreasfinția Sa a evocat personalitatea părintelui Toma Gherasimescu.

Cu ani în urmă, în această comunitate, a făcut misiune un om a lui Dumnezeu: Părintele Toma Gherasimescu.

Anii trec cei tineri poate nu-și mai aduc aminte, dar noi avem datoria să ne aducem aminte de cei dedinainte, pentru că Sfântul Apostol Pavel zice în Epistola către Evrei, în capitolul 13, vesetul 10: Aduceţi-vă aminte de mai-marii voştri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviţi cu luare aminte cum şi-au încheiat viaţa şi urmaţi-le credinţa.

Dumnezeu a trimis din când în când oameni care merită pomeniți, și unul dintre ei a fost Pr. Gherasimescu.

ÎPS Părinte Andrei: „Să postim atât de bucate cât și de răutate, dar postului să îi adăugăm și fapte bune, fapte de milostenie”.

Ținând cont și de perioada liturgică în care ne aflăm Înaltpreasfințitul Părinte le-a adresat și câteva îndemnuri duhovnicești sutelor de credincioși prezenți.

O parte din răspunsurile liturgice au fost date de Corul de copii ,,Pr. Toma Gherasimescu” al parohiei, coordonat de doamna preoteasă Irina Lionte-Maluș. La final parohul comunității, pr. Dan Lionte-Maluș, a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Andrei pentru prezență și pentru purtarea de grijă pe care o are față de comunitatea paohială din Iacobeni.

Preotul Toma Gherasimescu s-a născut în anul 1903 la Bursturoasa, în județul Bacău, și a fost primul preot ortodox din Parohia Iacobeni. A păstorit cinci ani, timp în care a intensificat viața duhovnicească din parohie și a construit aici o biserică nouă, care există și astăzi. În anul 1957 a fost condamnat de către autoritățile comuniste la 20 de ani de închisoare sub acuzația de „uneltire contra ordinii sociale” (pentru misionarismul creștin) din care a executat şapte ani. A trecut la Domnul la vârsta de 72 de ani fiind înmormântat în cimitirul localității Vulcana-Pandele din judeţul Dâmboviţa.

Foto: Darius Echim