Academicieni, profesori, oameni de cultură și invitați din țară și străinătate au participat în această dimineață la sesiunea festivă de deschidere a manifestărilor.

Festivitatea a început la ora 10:00 în Aula Magna a Universităţii „Babeş-Bolyai”, în prezența ÎPS Laurențiu, Mitropolitul Ardealului și a ÎPS Andrei, Mitropolitul Clujului, care a ținut un discurs inaugural despre universitățile pustiei: ”După ce creştinismul a devenit religia agreată a Imperiului Roman, până atunci fiind sute de ani prigonită, mase de oameni s-au botezat, neavând întotdeauna pregătirea necesară. Baremul exigent din punct de vedere spiritual al trăirii religioase a scăzut. Şi, în această situaţie, eroii duhului, martirii în alb, trebuie căutaţi în mediul monahal. Desigur afirmaţia nu este exclusivistă dar, în marile lavre monahale pot fi întâlnite spirite excepţionale. În jurul lor s-au format caractere, pustiile devenind adevărate „universităţi”. Aşa au fost Pustia Schetică din Egipt, Pustiul Iordanului,până în ziua de astăzi Muntele Athos. Lista nu este exclusivistă, ci exemplificativă. La început învăţătura era transmisă oral, dar ulterior a fost cuprinsă şi în scris. Ba, sunt cazuri când în unele lavre s-au construit şcoli admirabile, în adevăratul sens al cuvântului. Şi nu numai în Orient, unde mănăstirea Studion şi altele erau celebre, ci şi în Apus, marile universităţi au fost organizate în mănăstiri. Referindu-se la rolul didactic şi iniţiatic al monahismului, Mitropolitul Bartolomeu scria: „Ca şi creştinismul primar, călugăria clasică avea un caracter iniţiatic. Tainele ei se descopereau prin viu grai, de la dascăl la ucenic, treaptă cu treaptă, puţin câte puţin, cu înaintări şi reveniri încete, ocolind accidentele. Părinţii Pustiei, foşti învăţăcei la rândul lor, dovedeau o măiestrie fără de seamăn în a-şi apropia sufletul omului şi a-l călăuzi spre inima lui Iisus, cu o iscusinţă pe care nici pe departe nu o posedă savanţii de astăzi și psihologii consacrați.””

În cadrul festivității atât ÎPS Andrei, cât și unii membrii ai 1Academiei Române au primit din partea filialei din Cluj, diploma „Meritul Academic”. Cu prilejul acestei aniversări a fost omagiat și Academicianul Horea Colan, care a împlinit recent vârsta de 90 de ani. Festivitatea s-a încheiat cu un moment muzical susţinut de Corul de cameră „Psalmodia Transilvanica” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă,
De la ora 13:00, în fața universității clujene, formații de dansatori din județele Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud și Cluj au prezentat în aplauzele spectatorilor, dansul fecioresc din România, înscris pe lista patrimoniului mondial Unesco. Manifestările au continuat la Bibleoteca Academiei Române cu dezvelirea unei plăci comemorative, care a fost sfințită de ÎPS Andrei. Tot aici a avut loc vernisajul unei expoxiții de carte științifică, ce a cuprins lucrări, cărți și documente ale membrilor Academiei Române. Au fost lansate, cu acest prilej, mai multe volume editate în cinstea aniversării a 150 de ani de la întemeierea Academiei Române.

Aniversarea se va încheia în această seară la Colegiul Academic cu un concert susținut de Young Famous Orchestra, dirijor Vlad Agachi.

Autor: Andreea Pâgleșan, Radio Renașterea