Programul after-school „Sfântul Stelian” a fost inițiat în anul școlar 2013-2014 şi este o abordare complexă și nouă pentru programele educaționale. În prezent, de acest program beneficiază zilnic 74 de elevi din clasa pregătitoare, clasa I și clasa II-a, iar începând din anul școlar 2017-2018 numărul beneficiarilor va crește la aproximativ 100 de copii în clasele pregătitoare, I, II și clasa III-a.

Oferta after-school „Sfântul Stelian” este un proiect derulat de către Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului în beneficiul unor clase de la Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare” din Bistriţa. Menirea acestuia este de a susţine activitatea educaţională prin dezvoltarea de competenţe transversale care vizează viaţa socială, civică, morală şi religioasă. Copiii beneficiază de ghidare şi coordonare educaţională din partea unor profesori cu o bogată experienţă în predare, dornici să se implice în dezvoltarea unui spirit moral-creştin al micilor şcolari.

Programul are în vedere dezvoltarea unei formări continue de perfecţionare şi performanţă în învăţământ, prin metode interactive şi conexe, prin tehnici de predare  creative, inovatoare, centrate pe elev şi prin implicarea Familiei, Şcolii şi a Bisericii. Procesul educativ poate fi maximizat prin corelarea acestuia cu restul motoarelor sociale: Familia şi Biserica, pentru a se asigura eficienţa educaţiei pe termen lung. Mediul destinat învățării este unul atractiv, care per­mite copiilor să intera­cțio­neze permanent pentru a se dezvolta fizic, cognitiv și socio-emoțional. Având acces la multe facilități, aceștia învață care sunt responsabilitățile specifice vârstei lor și își înșușesc deprinderi care le vor fi necesare pe parcursul vieții.

Oferta educaţională este orientată pe trei direcţii: Clubul de cunoaştere – Cunoaştere prin moralitate („Biblia povestită copiilor”), Cunoaştere prin diversitate lingvistică (engleză), Cunoaştere prin lectură – educarea limbajului; Clubul de sport şi mişcare; Clubul de artă şi meşteşug: „Lumea prin sunet şi culoare” (muzică, teatru  şi pictură).

Pe lângă acestea, periodic au loc activităţi de recuperare/ performanţă și ateliere modulare. Atelierele se desfăşoară la intervale regulate de timp, în parteneriat cu alte organizaţii, instituţii sau specialişti. Dintre acestea sunt: micul românaş, zâmbete sănătoase, codul micului gentleman, copiii şi Biserica, colţul verde al lumii mele, participarea elevilor la Sfânta Liturghie însoţiţi de profesorul de religie, petreceri pentru copii, excursii și posibilitatea de a participa la taberele organizate de către asociațiile de tineret.

Programul de activităţi „şcoala după şcoală” este derulat de o echipă de profesori cu experienţă de predare, care se implică în educarea micilor şcolari. Îmbinând metodele moderne de predare cu joaca şi învăţarea prin comunicare, programul oferă posibilitatea dezvoltării armonioase a personaliăţii copiilor.

Prin implicarea preoților și a Protopopiatului Bistrița, clasele sunt dotate cu videoproiector, laptop, imprimantă multifuncţională, flipchart, iar copiii au acces la o diversitate de jocuri de cunoaştere, educaţionale şi logice. De asemenea, copiii au posibilitatea de a lua masa de prânz în sala de mese. Programul este de luni – joi în intervalul orar 12.00-16.00 şi vineri între orele 12.00 şi 14.00. Pentru activităţile din cluburile de cunoaştere, artă şi meşteşug, sport şi mişcare şi pentru atelierele modulare nu se percep forme de finanţare din partea părinţilor, ele fiind susţinute în mod voluntar de către iniţiatorii şi colaboratorii acestui proiect. Costurile care sunt susţinute de părinţi constau în achitarea contravalorii mesei de prânz, a cheltuielilor pentru consumabile şi pentru activităţile de recuperare şi performanţă (costul este de 200 lei pe lună).