Credincioșii parohiei Șieu Cristur, Protopopiatul Beclean, au trăit duminică, 29 octombrie 2017, momente deosebite. Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, a săvărsit Sfânta Liturghie în biserică ocrotită de „Sfinţii Arhangheli Mihail și Gavriil”.

Ierarhul a fost înconjurat de un sobor ales de slujitori iar în cuvântul de învățătură, le-a vorbit celor prezenți despre neîncrederea oamenilor în puterea lui Dumnezeu și despre batjocorirea credinței.

La finalul Sfintei Liturghii, parohul comunității, Pr. Ștefan Cora, a fost ridicat la rangul de iconom stavrofor, iar celor care au sprijinit biserica, le-au fost înmânate diplome de aleasă cinstire.

După slujbă, părintele Mitropolit a binecuvantat lucrările realizate la casa parohială.

În prezent, parohia Șieu Cristur numără aproape 500 de credincioşi.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close