Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului s-a întâlnit marți seara, 28 august 2018, cu copiii aflați în tabăra de vară de la Sîngeorz-Băi, județul Bistrița-Năsăud, desfășurată în perioada 27 august – 1 septembrie 2018.

Aflat în zona Țării Năsăudului, cu ocazia hramului Mănăstirii Cormaia, Ierarhul a poposit la Centrul misionar de tineret „Ioan Bunea” din Sîngeorz-Băi, pentru a petrece câteva momente de bucurie alături de copiii aflați în tabără. Acesta a fost întâmpinat de protopopul de Năsăud, Pr. Ioan Dâmbu, de directorul Centrului misionar de tineret, pr. Paul Gavriloaie și de preoții taberei: pr. Adrian Sîntiuan și pr. Vlad Todoran.

După un scurt recital de cântece oferit de copii, Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, oferindu-le numeroase exemple de tineri cu viață curată, precum Sfântul Apostol Timotei și Sfântul Ioan Valahul, îndemnându-i să fie ascultători de părinți, de profesori și de Biserică, pentru a ajunge oameni de nădejde ai societății și ai Bisericii.

La finalul întâlnirii, copiii au primit din partea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Andrei cărți de rugăciuni.

Tabăra de la Centrul misionar de tineret „Ioan Bunea” din Sîngeorz-Băi este organizată de Protopopiatul Ortodox Dej, în colaborare cu Liga Tinerilor Creștini Ortodocși Dej. Aceasta este cea de-a doua tabără din această vară, organizată pentru copiii și tinerii din Protopopiatul Dej, în tabără fiind prezenți 67 de copii cu vârsta cuprinsă între 12 și 16 ani.

Tinerii au parte în aceste tabere de vară de un program diversificat. Sunt organizate concursuri, întreceri sportive, ateliere practice, drumeții și excursii la principalele obiective turistice din zonă. În același timp, tinerii participă în fiecare dimineață și seară la un program de rugăciune, dar și la discuții tematice coordonate de preoții taberei: pr. Adrian Sîntiuan și pr. Vlad Todoran.

Photo Credit: Darius Echim