Preoții Protopopiatului Năsăud au participat marți, 11 octombrie 2016, la conferința de toamnă destinată dinamizării activităților pastoral-misionare, organizată de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului.

Întâlnirea a debutat la ora 10,00 cu o slujbă de Te-Deum ce a fost oficiată  în biserica „Schimbarea la Față” din Sîngeorz-Băi, ctitorie a Pr. Prof. Ioan Bunea. Conferința, prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, s-a desfășurat la Centrul pentru tineret din Sângeorz Băi. Ca și în cazul întâlnirilor anterioare, prelegera a fost susținută  de Pr. Lect. Cosmin Cosmuța de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, pe tema vieții activității și operei Ierarhului Martir Antim Ivireanul.

Sfântul Mitropolit Antim al Țării Românești, unul dintre cele mai mari nume în istoria Bisericii și a neamului românesc

În cuvântul de început Înaltpreasfințitul Părinte Andrei i-a îndemnat pe clerici să cinstească și să îi fie recunoscători Sfântului Antim Ivireanu pentru contribuția pe care a avut-o atât la istoria neamului românesc dar, mai ales, la istoria Bisericii Ortodoxe.

Am să vă citesc câteva fraze pe care le-a scris un om mare, si el la vremea lui un mărturisitor a lui Hristos, este vorba despre Teodor M. Popescu, profesor de istorie la Facultatea de Teologie din București. O perioadă l-a avut ca asistent pe Mitropolitul Bartolomeu Anania. Teodor Popescu a fost închis pentru credința lui. El, referitor la Sfântul Antim, a scris câteva cuvinte extraordinare, încă nu era canonizat atunci Sfântul Antim, iată ce scrie: Sfântul Mitropolit Antim al Țării Românești a înscris unul dintre cele mai mari nume în istoria Bisericii și a neamului românesc. Pe drept cuvânt este vrednic de toată cinstea și lauda acest prea ales ierarh care a înfrumusețat chipul neamului românesc așa cum puțini au făcut-o, iar în felul său nu este nimeni altul. De aceea este o mare datorie de pietate și recunoștință să îi aducem cinstire și să îl aducem în amintirea neamului și al Bisericii Ortodoxe. Să coborâm figura lui din lumea celor drepți între noi cei de astăzi. Să îl privim în perspectiva timpului trecut, să îl prețuim spre învățătura și cu folosul cu care sunt priviți oamenii de seamă a căror viață și lucrare s-au contopit dintotdeanua cu destinele neamului și ale Bisericii Ortodoxe Romane.

În prelegerea susținută, Pr. Lect. Cosmin Cosmuța a prezentat atât contextul istoric în care a trăit și și-a desfășurat activitatea Ierarhul Antim Ivireanu, dar și relația pe care acesta a avut-o cu domnitorul Constantin Brâncoveanu.

La final, Înaltpreasfințitul Andrei, Mitropolitul Clujului le-a prezentat clericilor cele șase teme abordate la Marele Sinod Orodox care a avut loc anul acesta în Creta, pentru a-i asigura de fidelitatea participanților față de Ortodoxie.

Preoții au luat cuvântul pe marginea subiectului abordat, iar apoi li s-au prezentat o serie de comunicări de ordin administrativ.

Conferințele preoțești sunt organizate de Arhiepiscopia Clujului de două ori pe an. Temele  abordate anul acesta la nivelul întregii Patriarhii au fost educaţia religioasă a tineretului creştin ortodox, la conferinșele din primăvară, iar în cadrul conferințelor  din toamna se pune accentul pe viața și activitatea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi a tipografilor bisericeşti.

Până pe 20 octombrie vor avea loc astfel de întâlniri și în protopopiatele  Dej și Huedin.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close