În primele zile din Postul Mare, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, însoțit de părintele protopop Ioan Buftea, a fost prezent în trei parohii din Protopopiatul Dej.

Prima în care a poposit a fost parohia Osoi, păstorită de părintele Liviu Moldovan. La sosire a fost întâmpinat de mai mulți credincioși cărora ierarhul  le-a pus la inimă un cuvânt duhovnicesc și le-a oferit daruri. A doua parohie vizitată a fost Ciubanca, unde paroh este părintele Septimiu Olar. Aici Înaltpreasfinția Sa a vizitat casa parohială , aflată într-un amplu proces de renovare.Cea din urmă parohie vizitată a fost Bobâlna, unde paroh este părintele Marius Vasile Abrudan. Înaltpreasfințitul Părinte Andrei s-a închinat în biserica dil localitate ce poartă hramul ,,Sfânta Treime”, pe care a sfințit-o în anul 2012.

Vizita pastorală a Înaltpreasfinției Sale s-a încheiat la sediul Protopopiatului Ortodox  Dej,  unde a discutat probleme administrative cu părintele protopop Ioan Buftea și cu reprezentanții Asociației Filantropia Ortodoxă Dej.