Duminică, 26 mai 2019, duminica a V-a după Sfintele Paşti, a Samarinencei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, alături de Preasfinţitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, a oficiat slujba de târnosire a bisericii din Oarţa de Jos, Protopopiatul Chioar.

A fost oficiată, apoi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, iar din sobor au făcut parte peste 25 de preoţi şi diaconi, între care Nicolae Petruş, protopopul Chioarului, pr. Ciprian Coza, secretarul protopopesc, Ioan Filip – proin-protopop al Băii Mari, Ovidiu Spătar, parohul din Oarţa de Jos, preoţi invitaţi din parohiile vecine, din protopopiat şi din alte protopopiate, arhidiaconi.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Grupul Coral al Asociaţiei Tinerilor Ortodocşi de pe lângă Catedrala Episcopală Maramureşeană (ATOCEM), dirijaţi de arhid. Ionuţ Pleş, iar la chinonic au cântat câte o priceasnă Ionel Pop, de origine din Oarţa de Jos, dar trăitor în Spania şi Marcela Ştefania Latiş, din Grupul Coral ATOCEM. Biserica a fost arhiplină de credincioşi, între ei aflându-se subprefectul Alexandru Cosma şi primarul Bogdan Pop.

După citirea Sfintei Evanghelii despre femeia samarineancă, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învăţătură intitulat „Apa cea vie” despre care Mântuitorul Iisus Hristos îi vorbeşte femeii samarinence:

„Despre apa cea vie noi, creştinii, vorbim în răstimpul de la Paşti până la Rusalii. Domnul Hristos ne-a învăţat pe noi că pentru a primi apa cea vie, apa duhovnicească, apa spirituală, care coboară în noi prin Sfintele Taine, trebuie să fim într-o relaţie normală cu Biserica. Lumea în care trăim noi, oamenii dintotdeauna au avut nevoie de apa cea vie. Acum, în această perioadă, de la Paşti până la Rusalii sunt șapte săptămâni şi ele s-au înjumătăţit tocmai în săptămâna care a trecut. Şi miercuri, o cântare subliniază tocmai acest mare adevăr că din Domnul Iisus Hristos cel Nou, Înviat, Preaslăvit se revarsă torente de apă vie”.

Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei a deplâns înstrăinarea lumii contemporane de Iisus Hristos şi îndepărtarea, în acelaşi timp, de biserică: „Orice om care gândeşte sănătos doreşte apa cea vie ca să intre în comuniune cu Domnul Iisus Hristos. Numai că, iubiţi fraţi şi surori, din nefericire, noi trăim într-o vreme când arşiţa şi uscăciunea spirituală sunt peste tot, pentru că le produce lumea secularizată. Adică lumea îndepărtată de Dumnezeu nu mai are preocupări spirituale şi se întinde această arşiţă, această uscăciune când oamenii ajung într-o situaţie atât de gravă, încât, din punct de vedere spiritual, nici nu mai simt nevoia de a merge la biserică, de a se spovedi, de a se împărtăşi, de a se apropia de Domnul Hristos. Şi lucrul acesta e prezent în lumea noastră, dar nu e nou”. De asemenea, ierarhul a mai menționat că „Evanghelia de astăzi ne învaţă că femeia samarineancă şi concetăţenii ei, care au venit la Domnul Iisus Hristos, au aflat izvorul apei celei vii, şi cine bea din apa aceea nu mai însetează în vecii vecilor”.

După încheierea Sfintei Liturghii, parohul a fost hirotesit întru iconom stavrofor. Au mai primit diplome de vrednicie primarul Bogdan Pop, Consiliul Parohial, primul epitrop, paraclisierul, corul bisericii şi dirijorul, consilierii parohiali, binevoitori în munca de refacere a bisericii.

Biserica din Oarţa de Jos a fost ridicată între anii 1907-1909 şi a primit hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”. Din 2013 până în momentul resfinţirii, sub îndrumarea Preasfinţitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului s-au executat mai multe lucrări, dintre care mai importante sunt: refacerea instalaţiei electrice, pictarea integrală în tehnica tempera, confecţionarea unei catapetesme noi şi pictarea întregului registru de icoane, aplicarea unei pardoseli din gresie, refacerea Sfântului Altar şi a Sfintei Mese, vopsirea acoperişului şi a jgheaburilor, renovarea exteriorului bisericii, automatizarea clopotelor, dotarea cu mobilier şi candelabre noi, toate acestea au fost efectuate sub îndrumarea şi conducerea parohului Ovidiu Lucian Spătar, sprijinit de consiliul parohial, prim-epitrop Sorinel Ianoş.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Andrei Fărcaș / Episcopia Ortodoxă a Maramureșului și Sătmarului