Miercuri, de la ora 18:00, la Mănăstirea Nicula, cu prilejul hramului, pe altarul de vară, a fost săvârșită slujba Vecerniei cu Litie. La slujbă a slujit Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Innocentios, Mitropolit de Burundi și Rwanda și un sobor numeros de preoți și diaconi.

La finalul slujbei, Părintele Mitropolit Andrei i-a acordat ierarhului african, ÎPS Părinte Innocentios, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Clujului, „Engolpionul și Crucea Transilvană”.

Înaltpreasfințitul Innocentios i-a mulțumit ierarhului clujean pentru distincție și și-a arătat bucuria de a sărbători împreună Adormirea Maicii Domnului.

„Ortodoxia este o comoară, este unica credință adevărată, pentru că știu că nici unul nu ați venit aici forțat, iar ceea ce se face din libertate rămâne permanent”, le-a spus pelerinilor Părintele Mitropolit Innocentios.

De asemenea, ierarhul a afirmat că românii că sunt binecuvântați că au mănăstirea, dar și bisericile, unde să participe la slujbe. „Noi nu avem catedrale ca aici, noi facem Sfânta Liturghie sub copaci. Atunci când plouă, ne plouă și pe noi, dar avem copaci și avem Biserica. Văzându-vă, mă întrebam cum să fac să iau biserica de aici și să o duc în Africa?”.

Zecile de mii de credincioși prezenți la hramul Mănăstirii Nicula au fost îndemnați să aibă credință și smerenie, așa cum a avut Maica Domnului. „Ea este mama noastră. Toate care sunteți mame știți acest lucru – când avem nevoie de ceva, mergem către tata, prin mama. Îi spunem ei că avem nevoie de ceva și Maica Domnului va primi tot ce îi spunem că avem nevoie și îi va spune Fiului Ei. Vă îmbrățișez și vă doresc tuturor praznic luminat”, așa și-a încheiat cuvântul său Mitropolitul Innocentios de Burundi și Rwanda, care le-a lansat tuturor credincioșilor, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, invitația de a vizita Mitropolia din Burundi, informează Radio Renașterea.

Vecernia Mare cu Litie – Mănăstirea Nicula

Vecernia Mare cu Litie, oficiată la Nicula de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului și de Înaltpreasfințitul Părinte Innocentios, Mitropolit de Rwanda și Burundi

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Miercuri, 14 august 2019

 

La rândul său, Mitropolitul Clujului, i-a mulțumit ierarhului african pentru prezența la hramul Mănăstirii Nicula și le-a reamintit credincioșilor că de peste 50 de ani Înaltpreasfinția Sa se numără printre puținii pelerini care vin an de an la mănăstirea clujeană. „Lucrul acesta îl facem toți pentru că o iubim pe Maica Domnului și venim aici cu atâta drag. Pe Maica Domnului o dor toate necazurile noastre, așa spune și priceasna”. Înaltpresfințitul Andrei a precizat că o durere mare pentu Maica Domnului și pentru toate mamele este faptul că aproape 5 milioane de români au plecat peste hotare. „Noi o rugăm pe Maica Domnului să le dea gândul cel bun să se întoarcă acasă”, a spus ierarhul.

Și pentru că de Praznicul Adormirii Maicii Domnului Mitropolitul Innocentios își aniversează ziua de naștere, Părintele Mitropolit Andrei, împreună cu pelerinii prezenți i-au cântat „La mulți ani!”.

Răspunsurile la slujbă au fost date de Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, dirijat de părintele profesor Vasile Stanciu, decanul facultății.

Mai multe fotografii AICI  

Miercuri, de la ora 18:00, la Mănăstirea Nicula, cu prilejul hramului, pe altarul de vară, a fost săvârșită slujba…

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Miercuri, 14 august 2019

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close