Joi, 16 august 2018, credincioșii Parohiei Ortodoxe ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din cartierul clujean Dâmbul Rotund au avut parte de o frumoasă sărbătoare prilejuită de sfințirea noilor clopote ale bisericii parohiale. Evenimentul s-a desfășurat în spațiul special amenajat pentru această ocazie din fața bisericii începând cu ora 19.00.

Slujba de sfințire a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Nicolae, Mitropolit de Hama și cu Preasfințitul Părinte Qais Sadiq, Episcop de Erzurum din Patriarhia Antiohiei, alături de preoții parohiei și alți preoți invitați. Ierarhii au fost întâmpinați de preoții și credincioșii și tinerii din grupul de tineret al parohiei după rânduiala tradițională îmbrăcați în frumoasele costume populare. Răspunsurile la slujbă au fost cântate de corul parohiei.

După slujba de sfințire, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură despre importanța clopotelor pentru credincioșii unei comunități parohiale și i-a felicitat pe cei care s-au implicat în realizarea acestei lucrări, iar la final i-a binecuvântat pe toți credincioșii prezenți. Cuvinte de binecuvântare au adresat și cei doi ierarhi invitați.

Cu această ocazie, în semn de mulțumire pentru misiunea de slujire la care a participat în aceste zile în Arhiepiscopia Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei i-a acordat Preasfințitului Părinte Qais Ordinul Mihai Vodă.  De asemenea, familiei Scuturici Ioan și Emilia, cei care au donat clopotele bisericii, Părintele Mitropolit Andrei le-a acordat Ordinul Sfinților Martiri Năsăudeni.

Noile clopote ale Bisericii ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Dâmbul Rotund au fost turnate la prestigioasa Turnătorie ,,Grassmayr” din Innsbruck, Austria. Greutatea lor este de 325 de kilograme respectiv 195 de kilograme și sunt acordate în tonurile SI-RE. Întreaga cheltuială pentru confecționarea celor două clopote a fost suportată de familia Scuturici Ioan și Emilia, credincioși ai parohiei. După sfințire, clopotele vor fi instalate și automatizate într-unul dintre turnurile de la intrarea în biserică.

La Biserica Ortodoxă ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Cluj-Napoca slujește părintele protopop Alexandru-Constantin Ciui împreună cu părintele Vasile-Mihai Pop și cu cei doi preoți pensionari, Augustin Bora și Vasile Crișan.

foto: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close