Comunitatea ortodoxă din Sânmărghita, comuna Mica, județul Cluj, a fost binecuvântată vineri, 17 iunie 2022, de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Cu acest prilej, de la ora 12:00, Părintele Mitropolit Andrei, înconjurat de un sobor de clerici, a oficiat slujba de sfințire a capelei mortuare din localitate, construită cu sprijinul Consiliului Local al comunei Mica.

Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Dej, preotul Ioan Buftea, parohul comunității, preotul Dorin Chiția, precum și alți preoți din împrejurimi.

La finalul slujbei, ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură, în care a evidențiat faptul că trebuie să ne preocupăm de felul în care să îi înmormântăm pe cei dragi, adormiți întru Domnul.

Pentru implicarea în viața Bisericii și la edificarea capelei, în semn de prețuire și recunoștință, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei i-a acordat primarului comunei Mica, Tiberiu Zelencz, Ordinul „Episcop Nicolae Ivan” pentru mireni, iar ceilalți binefăcători au primit diplome de aleasă cinstire, în frunte cu parohul Dorin Chiția.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului