Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a binecuvântat joi, 24 noiembrie 2022, comunitatea ortodoxă din Chintelnic, județul Bistrița-Năsăud.

Cu acest prilej, Părintele Mitropolit Andrei, înconjurat de un sobor de clerici, a sfințit capela mortuară din localitate, în prezența oficialităților locale și a credincioșilor din sat. Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Bistrița – preotul Alexandru Vidican, parohul comunității din Chintelnic – preotul Grigore Linul, precum și alți preoți invitați.

La finalul slujbei, ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură și i-a felicitat pe cei implicați în viața și activitățile parohiei.

Pentru întreaga activitate administrativă și pastorală, Înaltpreasfinția Sa i-a acordat parohului Grigore Linul Ordinul „Episcop Nicolae Ivan” pentru clerici, iar primarului comunei Șieu-Măgheruș, Sorin Aurel Mititean, i-a oferit Ordinul „Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni”. De asemenea, distincții au mai primit viceprimarul Ioan Pop și domnul Marius Rotar.

Capela mortuară a fost construită în perioada 2021-2022, cu sprijinul Consiliului Local al comunei Șieu-Măgheruș.

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Protopopiatul Bistrița

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close