Luni, 20 iulie 2020, la sărbătoarea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul obștii monahale de la Mănăstirea Nușeni, județul Bistrița-Năsăud, cu ocazia hramului.

De la ora 9:30, ierarhul a oficiat slujba Rasforiei pentru tânărul teolog George Mihai Foltiș, care a devenit rasoforul Grigorie.

De la ora 10:00, la altarul de vară al mănăstirii, Părintele Mitropolit Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența oficialităților locale și județene, precum și a numeroși credincioși, mulți fiind îmbrăcați în straie populare.

Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhidiaconul Claudiu Grama, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, arhimandritul prof. Teofil Tia, protopopul de Beclean, preotul Vicențiu Doru Zinveliu, starețul mănăstirii Nușeni, protos. Paisie Iloaie, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură, intitulat „Profetul, omul lui Dumnezeu”, evidențiind virtuțile Sfântului Ilie.

„Două mari virtuți strălucesc în personalitatea Sfântului Proroc Ilie: pe de o parte, om al lui Dumnezeu fiind, e omul rugăciunii, pe de altă parte, este filantrop, adică iubitor de oameni, face bine oamenilor. (…) Dacă vrem să îl urmăm pe Sfântul Ilie, să fim rugători și, în același timp, să fim filantropi, adică să facem fapte bune, multe fapte bune față de semenii noștri, pentru că atunci ne vom asemăna cu Prorocul Ilie, ne vom asemăna cu sfinții lui Dumnezeu. Întotdeauna, dar în mod special în vremurile acestea când sunt atâtea încercări, de exemplu această pandemie, pe care a îngăduit-o Dumnezeu, noi nădăjduim să treacă. Poate că tocmai în aceste timpuri așteaptă Dumnezeu să fim și rugători, și filantropi, să fim buni și să Îl mărturisim pe Hristos.”

La momentul rânduit din cadrul slujbei, ierarhul l-a hirotonit întru diacon pe rasoforul Grigorie Foltiș.

La final, părintele stareț Paisie Iloaie i-a mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru prezența în mijlocul obştii mănăstirii şi a credincioşilor veniți din toată eparhia.

Slujba a fost oficiată cu respectarea îndrumărilor bisericești și a regulilor impuse de autorităţi în perioada stării de alertă, ca urmare a măsurilor de prevenție şi limitare a răspândirii coronavirusului. De asemenea, în cadrul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Clujului s-a rugat pentru încetarea noii pandemii, pentru cei bolnavi, pentru personalul medical și pentru toți cei aflați în slujba aproapelui.

Istoricul așezământului

Initiativa înființării Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din localitatea bistrițeană Nușeni, Protopopiatul Beclean, a aparținut vrednicului de pomenire Arhiepiscop Teofil Herineanu. Acesta a aprobat, în 1991, înființarea unei mănăstirii în ținutul său natal, pe un teren obținut în 1933 de Episcopul Nicolae Ivan.

Obştea, condusă de părintele stareț Paisie Iloaie, numără în prezent 20 de vieţuitori, care desfăşoară o ampla activitate misionară, implicându-se în diverse campanii umanitare.

Biserica de zid a mănăstirii este închinată Sfântului Proroc Ilie și se înscrie în stilul bisericilor ortodoxe, având renumitul model arhitectural nord-moldovenesc, fiind construită în anul 1998.

În anul 2012, cu ocazia prăznuirii hramului, au fost aduse și așezate spre închinare părticele din moaștele Sfinților Mucenici Epictet și Astion, care se păstrează la Mănăstirea Halmyris din județul Tulcea.

Mai multe fotografii AICI

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Luni, 20 iulie 2020

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului