Sfânta Cuvioasă Parascheva, cea ale cărei moaște se găsesc de 350 de ani la Iași, aduse fiind în țara noastră de binecredinciosul domn Vasile Lupu al Moldovei, a fost pomenită de Biserica Ortodoxă de pretutindeni, vineri 14 octombrie.

Sfânta a fost sărbătorită în mod deosebit și în Arhiepiscopia Clujului, la Mănăstirea Râșca Transilvană, a cărei biserică o are ca ocrotitoare.

Obștea de călugări alături de o mulțime de credincioși l-au primit pe Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului vineri, în ziua de prăznuire a Sfintei Parascheva, pentru a le fi alături la sărbătoarea așezământului monahal.

Sfânta Liturghie, cu prilejul hramului, a fost oficiată în biserica mănăstirii, a cărei pictură, deosebit de frumoasă, a fost finalizată recent.

Cuvântul de învățătură al Părintelui Mitropolit a fost intitulat Fără luptă nu-i cunună, făcând referire la lupta duhovnicească pe care Sfânta Cuvioasă Parascheva a dus-o de-a lungul vieții sale pământești pentru a ajunge la cununa sfințeniei. Citând din troparul Cuvioasei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a explicat că, prin nevoința ei, cea care a fost zidită după chipul lui Dumnezeu s-a mântuit iar nouă, celor de astăzi, ne transmite să nu ne uităm la trup pentru că este trecător, ci să avem grijă de suflet pentru că el este nemuritor.

La finalul Sfintei Liturghii părintele stareț, protosinghelul Casian Ioana i-a mulțumit Înaltpreasfințitului Andrei pentru bucuria pe care a pricinuit-o credincioșilor din apusenii județului Cluj, de a participa la sărbătoarea hramului mănăstirii și pentru neîncetata purtare de grijă.

Sărbătoarea Mănăstirii Râșca Transilvană s-a încheiat cu sfințirea crucii, donată de o familie de credincioși români din Franța pentru a fi așezată, după rânduială, în spatele Sfintei Mese.

Prăznuirea Sfintei Parascheva a început la Mănăstirea de la Râșca Transilvană de joi seara, din ajunul sărbătorii, când Exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, Arhim. Dumitru Cobzaru a oficiat slujba de privegherii, după care au fost rasoforiți doi viețuitori ai mănăstirii.

Situată în zona Munților Apuseni, la întâlnirea drumurilor care unesc județele Cluj, Alba și Bihor, pe locul unde s-au luptat și s-au jertfit mulți fii ai neamului nostru românesc, Mănăstirea Rășca Transilvană este un loc de reculegere și rugăciune pentru toți pelerinii ce-i trec pragul.

În anul 2002, la solicitarea credincioşilor din această zonă, cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Mitropolit Bartolomeu, au început lucrările de ctitorie a mănăstirii. Tot atunci s-a pus și piatra de temelie a bisericii. În ultimii trei ani locașul de cult a fost pictat de o echipă din București, condusă de profesorul Alexandru Nicolau.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close