În Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca creștinii ortodocși au participat duminică, 1 ianuarie 2017, la Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, liturghie care se oficiază de  zece ori pe an.

Este astăzi o întreită sărbătoare. Întâi de toate este Praznicul împărătesc al tăierii împrejur a Domnului Iisus Hristos. În a opta zi după naștere părinții l-au adus pe Pruncul Mântuitor să fie tăiat împrejur și i-au pus numele Iisus, așa cum prevestise îngerul. În al doilea rând astăzi este sărbătoarea Sfântului Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezariei Capadociei. Iar în al treilea rând este sărbătoarea civilă a anului nou împodobită cu tot felul de tradiții frumoase, le-a explicat Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, celor prezenți la Dumnezeiasca Liturghie.

După citirea pericopei Evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a vorbit despre Praznicul Împărătesc al Tăierii Împrejur al Domnului Iisus Hristos, explicandu-le tuturor ce reprezită această sărbătoare, dar mai ales cum ar trebui sa ne raportăm la ea.

Domnul Iisus Hristos nu a stricat legea, a împlinit-o și a desăvârșit-o. I-a dat o interpretare duhovnicească. Iată că se supune și tăierii împrejur așa cum se proceda cu orice copilaș din neamul lui Irael. Tăierea împrejur era legământul dintre evrei și Dumnezeu care avea ca și consecință o viață bună, o viață trăită după cele zece porunci. Dar din păcate poporul evreu nu făceau așa.

Făcând referire la cuvântarea Sfântului Arhidiacon Ștefan, pomenit de Biserica Ortodoxă în a treia zi de Craciun, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a spus că tăierea împrejur trebuie să fie nu numai trupească ci și în inimă: Voi, cei tari la cerbice şi netăiaţi împrejur la inimă şi la urechi, voi pururea staţi împotriva Duhului Sfânt, precum părinţii voştri, aşa şi voi.

În Noul Testament, așa cum am aflat din Apostolul ce s-a citit astăzi de la Coloseni cap 2, Tăierea împrejur a fost înlocuită cu Botezul. Legământul nostru cu Bunul Dumnezeu este Botezul creștin: În El aţi şi fost tăiaţi împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos. Îngropaţi fiind împreună cu El prin botez, cu El aţi şi înviat prin credinţa în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morţi.

Așadar, legământul Vechiului Testament era Tăierea Împrejur pe care Domnul a respectat-o, dar Legământul Noului Testament pe care Domnul l-a întemeiat este Botezul. Și în spiritul Noului Testament, în spiritul Botezului nostru ar trebui să fim foarte, foarte buni. Să conlucrăm cu Harul primit la Botez, la legământul nostru cu Dumnezeu, astfel încât acesta să producă roade: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga-răbdare, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția.

La finalul Sfintei Liturghii Înaltpreasfințitul Andrei i-a binecuvântat pe credincioşii prezenţi urându-le un an mai bun în care să facă numai fapte bune.

Foto: Dumitru Cucură

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close